Şanlı Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun!

Search
Close this search box.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği​

Mayıs 20, 2023

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği​

Bologna Program Bilgisi

Fakülte Tuzla/İstanbul yerleşkesindedir.

Öğrenci Seçme Yerleştirme Sınavında sayısal puanı ile giren öğrenciler 1 yıllık İngilizce Hazırlık ve 4 yıllık lisans eğitimini takiben “PRÜ Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Lisans Diploması” alırlar. Öğrencilerin üniforma giyme zorunluluğu vardır.
Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği programının amacı, mezunlarını ticaret gemilerinde güverte zabitliği görevlerine hazırlamaktır. Akademik eğitim, sekiz yarıyıldan oluşmaktadır. Öğrenciler, öncelikle matematik, fizik, kimya, temel mühendislik derslerini takiben, seyir ve gemicilik, yük işlemleri ve gemi yönetimi alanlarında uzmanlaşırlar. Program başarı ile tamamlandığında, öğrencilere Deniz Ulaştıma ve İşletme Mühendisliği lisans diploması verilir ve Gemi Adamları Sınavına (GASM) girmeye hak kazanırlar. GASM sınavında başarılı olan öğrencilerimiz “Uzakyol Vardiya Zabiti” olarak denizcilik firmalarında çalışabilirler. Müfredatımız STCW* 2010’a tam uyumludur.

İŞ OLANAKLARI

Mezunlar, uygun gemilerde vardiya zabiti olarak hazırlık dönemini takiben, dünyanın her yerinde seyreden gemilerde uzakyol kaptanları olarak hizmet edeceklerdir. Mezunlar ayrıca denizcilik, brokerlik, denizcilik sigortacılığı, insan kaynakları, liman yönetimi ve benzeri alanlardaki pozisyonlarda da çalışabileceklerdir.

* STCW: Standards of Training Certification and Watchkeeping (Gemi Adamlarının Eğitim, Belgelendirme ve Vardiya Tutma Standartları)

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanlığı