Mekatronik Programı

EĞİTİM

Mekatronik, elektrik, elektronik, bilgisayar ve makine gibi önemli teknik dalların birleştirilmesinden oluşturulmuş bir meslektir. Mekatronik programı, sektörde mekatronik ön lisans eğitimi yanında, uzman eğitim ve öğretim akademik kadrosu ile öğrencileri ticaret gemilerinde Elektro Teknik Zabiti görevine hazırlamayı amaçlar. Mekatronik programının teknik ve denizcilik dersleri, Ulaştırma Bakanlığı, STCW, IMO koşullarını yerine getirmektedir. Mesleki dersler, modern teçhizatlı laboratuvar olanakları ile zenginleştirilmiştir. Dersler laboratuvar uygulamaları ile birlikte yapılmaktadır. Mekatronik programı başarı ile tamamlandığında öğrencilere Mekatronik ön lisans diploması verilir. 

Temel mekatronik programı, öğrencileri, seçime bağlı yapay zeka ve robot teknolojisi dersleri ile denizcilik alanında otonom ve elektrik tahrikli deniz araçları için yeni teknolojilere yöneltmektedir.

Bu program mezunları ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’nda başarılı oldukları takdirde; 

-Elektrik Mühendisliği, 

-Elektrik–Elektronik Mühendisliği, 

-Elektronik Mühendisliği, 

-Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, 

-Endüstri Mühendisliği,

-Endüstri ve Sistem Mühendisliği, 

-İmalat Mühendisliği, 

-Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, 

-Makine Mühendisliği,

-Mekatronik Sistemler Mühendisliği, 

-Mekatronik Mühendisliği, 

-Uzay Mühendisliği programlarına dikey geçiş yaparak lisans tamamlayabilirler.

İŞ OLANAKLARI

Öğrencilerimiz, mezuniyetlerinden önce gerçekleştirilen kariyer günlerinde, denizcilik sektörünün öncü kuruluşları ile bir araya getirilmekte, olası iş sahaları görüşülmekte ve  iş imkanları sunulmaktadır.

PRU DMYO Mekatronik Programı mezunları, STCW 2010’ a tam uyumlu olan müfredatı ile,  Türkiye’de ilk, Dünyada ikinci olarak, ticari gemilerde Elektro Teknik Zabiti olarak işe başlayabilmektedirler; ayrıca, tersane, liman, denizcilik firmalarının yer hizmetlerinde ve marinalar ile denizcilik sektörü dışındaki endüstri kuruluşlarının enerji, elektronik, otomasyon, kontrol, iletişim ve otomotiv gibi alanlarında teknik hizmetler ile ilgili pozisyonlarda da teknisyen olarak çalışabilirler. Program kontenjanlarının her eğitim ve öğretim döneminde dolması, bu programa olan ilgiyi göstermektedir.