Deniz Brokerliği Programı

EĞİTİM

Deniz Brokerliği dünyada en saygın ve kazançlı mesleklerden biri haline gelmiştir. Ülkemizde ise bu alanda özgün üniversite eğitimi veren bir kurum yoktur. PRÜ DMYO’da 2016 yılında açılan bu program Türkiye’de bir ilk olup, mezunlarına çok önemli iş fırsatları sağlayacak bir eğitim sunmaktadır.  Bu programda öğrenim gören öğrenciler, deniz yolu taşımacılığı pazarına hâkim, yük ve gemi uyumunu tespit edebilen, sefer tahmin hesaplamalarını yapabilen, deniz ticareti hukukuna uygun olarak kira sözleşmelerini düzenleyebilen, temel düzeyde yönetim ve işletme bilgilerine sahip, İngilizce dilinde iletişim kurabilen nitelikli elemanlar olarak mezun olurlar.  

Bu program mezunlarının, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’nda başarılı oldukları takdirde, tercih yapabilecekleri lisans programları şunlardır: 

  • Denizcilik İşletmeleri Yönetimi
  • İşletme
  • Lojistik Yönetimi
  • Uluslararası Ticaret ve Finansman
  • Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik
  • Uluslararası Ticaret ve Lojistik

Mezunlarımızın ayrıca geçiş yapabilecekleri açıköğretim lisans bölümleri de bulunmaktadır.  Hali hazırda uzaktan eğitim imkânı sunan üç farklı üniversitenin Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Turizm İşletmeciliği, Uluslararası Ticaret ve Lojistik lisans programlarına geçiş yapılabilmektedir.

İŞ OLANAKLARI

Deniz Brokerliği Programı mezunları uluslararası alanda faaliyet gösteren gemi brokerliği, gemi acenteliği, gemi sigortacılığı, dış ticaret, freight forwarder ve armatörlük şirketlerinde, liman ve terminallerde çalışma imkânı elde ederler.