Aşçılık Programı

EĞİTİM

PRÜ Denizcilik Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı, mezunlarına ulusal ve uluslararası standartlarda “Gemi Adamı” belgesi veren ve Türkiye’deki eğitim dili  %100 İngilizce olan ilk Aşçılık programıdır. Aşçılık programının amacı, edindiği temel bilgi ve becerileri kullanarak etkili iletişim kurabilen ve alanındaki yenilikleri takip edebilecek ve uluslararası ortamda çalışabilecek düzeyde yabancı dil bilgisine sahip nitelikli profesyonel aşçılar ve yönetici şefler yetiştirmektir.
Uygulama derslerine özellikle ağırlık verilen “Aşçılık” programında öğrenciler alacakları Beslenme, Gıda Güvenliği, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği, Mesleki İngilizce ve Fransızca, Turizm, Yemek Kültürü, Dünya Mutfakları, Türk Mutfağı, Deniz Mahsulleri, Yemek Fotoğrafçılığı, İçecek Bilimi, Pasta ve Çikolata Sanatı gibi çok geniş bir yelpazede dersler ile yemek sanatına en temelden en ileri seviyeye kadar hakim profesyoneller olarak yetişeceklerdir.
Program ilk mezunlarını 2020 yılında verecek olup, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’nda başarılı oldukları takdirde aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapabileceklerdir.

Aile ve Tüketici Bilimleri

Beslenme ve Diyetetik

Gastronomi

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Mutfak Sanatları ve Yönetimi

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği

İŞ OLANAKLARI

Türkiye’nin Denizcilik temalı tek Üniversitesinin “Aşçılık” programından mezun olan öğrenciler, geniş bir yelpazede iş olanaklarına sahip olacaklardır. Diğer aşçılık önlisans programları mezunlarının sahip oldukları tüm iş imkanlarına ilave olarak geleceği parlak olan  ticari gemilerde, Mega yatlarda ve kurvaziyer yolcu gemilerinde rahatlıkla iş bulabileceklerdir.
Mezunlar, aynı zamanda otel ve restoranların mutfak ya da işletme kısımlarında, gıda işletmelerinin ürün geliştirme (AR-GE) bölümlerinde, yiyecek-içecek sektöründe eğitim veren kurumlarda ve görsel-basılı yayın kuruluşlarında da çalışabilirler.