Marina ve Yat İşletmeciliği Programı

EĞİTİM

Marina ve Yat İşletmeciliği programının amacı; ülkemizde gelişmekte olan yatçılık ve marinacılık sektöründe görev alacak, tersanelerimizde de üretilen ve sayıları gittikçe artan MEGA yatlarda Kaptanlık yapabilecek nitelikte zabitan sınıfı denizciler yetiştirmektir. 
 
Öğrenciler öncelikle Matematik, Fizik, Kimya ve Bilgisayar derslerini takiben Denizde Emniyet, Seyir, Gemicilik, Vardiya Standartları, Meteoroloji ve Denizde Haberleşme gibi mesleki dersleri alırlar. Öğrencilerimize bunlara ilave olarak Yat ve Marina İşletmeciliği, Yat ve Kamara Hizmetleri, Deniz Teknik İşletmeciliği ve Deniz Sigortaları gibi işletme dersleri de verilir. Program başarı ile tamamlandığında öğrencilerimiz Marina ve Yat İşletmeciliği  Ön Lisans Diplomasına sahip olur ve gerekli sınavlarını başarı ile verdikten sonra Yat Kaptanı (499 groston) unvanını alabilirler. 
 
Bu program mezunları ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’nda başarılı oldukları takdirde; 
 
– Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği
– Denizcilik İşletmeleri Yönetimi 
– Güverte
– İşletme 
– İşletme Yönetimi
– Lojistik 
– Lojistik Yönetimi lisans programlarına dikey geçiş yaparak lisans tamamlayabilirler.
 
İŞ OLANAKLARI
 
Mezunlarımız Yat Kaptanı (499 groston) olarak özel ve ticari yatlarda kaptanlık yapabileceklerdir. Yat Kaptanı olarak belirtilen deniz hizmetini tamamladıktan sonra Yönetmelik’te belirtilen şartları sağladıkları takdirde tonaj sınırlaması olmaksızın MEGA yatlarda Yat Kaptanı olarak çalışabileceklerdir. 
 
Ayrıca, mezunlarımız denizcilik şirketlerinde, liman ve marinalarda da rahatlıkla iş bulabileceklerdir.

DÜNYANIN TÜM DENİZLERİNDEKİ MUHTEŞEM MEGA YATLAR SİZİ BEKLİYOR !!!