0 (216) 581 00 50 | Çağrı Hattı

NTV Bakış Programı

Haziran 21, 2023

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanımız, Piri Reis Üniversitesi (PRÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Tamer Kıran ve PRÜ Rektörü Prof. Dr. Nafiz Arıca, 21 Haziran 2023 Çarşamba günü, haber kanalı NTV’de yayınlanan “Bakış” programına konuk oldu, program sunucusu Noyan Doğan’ın, denizcilik eğitimine ilişkin sorularını yanıtladı.

Başkanımız Tamer Kıran, dünyada ticaretin yüzde 85’inin, Türkiye dış ticaretinin yüzde 90’ının tonaj olarak denizyoluyla yapıldığını hatırlatarak, deniz taşımacılığının öneminin her geçen yıl artarak devam ettiğini kaydetti.

“Taşınan mal arttıkça onu taşıyacak olan gemilere olan ihtiyaç da artmakta… Zamanla gemilerin teknolojisi de değişiyor. O nedenle gemilerde çalışabilecek deniz insanının da eğitiminin önemi her geçen yıl artıyor. Şu anda dünyada 1000 groston üzeri yaklaşık 74-75 bin gemi bulunuyor. Bunların üzerinde 1 milyon 900 bin civarında deniz çalışanı mevcut… 2021 yılı verileriyle 40 bin civarında zabitan açığından bahsediliyor. Bu açığın 2026 yılında 75-80 binlere çıkacağı öngörülüyor.” diyen Tamer Kıran, sektördeki istihdam talebine dikkat çekti.
Dünyada denizcilik sektörüne iş gücü sağlayan ülkeleri Filipinler, Çin, Rusya ve son zamanlarda ilerleme kaydeden Hindistan olarak sıralayan Tamer Kıran, Türkiye’nin yaklaşık 63 bini Zabitan olmak üzere 165 bin civarında gemi insanı bulunduğunu söyledi.

Deniz Ticaret Odası olarak ülkede denizcilik eğitimi veren tüm kurumlara destek olmaya çalıştıklarını belirten Tamer Kıran, “Amacımız ülkemizdeki denizcilik eğitimini kalite olarak yukarılara taşımak. Şu anda lisans düzeyinde 11 fakültemizde yaklaşık 6 bin 600 öğrencimiz var. Bu önemli bir sayı” diye konuştu.