Şanlı Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun!

Search
Close this search box.

Mezuniyet Törenimiz Gerçekleştirildi

Pîrî Reis Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, 21 Haziran 2023 Çarşamba günü Tuzla Deniz kampüsünde gerçekleştirildi. 

Saat 18:00’de Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlayan törende, Üniversitenin tanıtım filmi gösterildi.

Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Nafiz Arıca, konuşmasına Şubat ayında ülkemizde yaşanan deprem felaketinde aramızdan ayrılan öğrencilerimizi ve geçtiğimiz aylarda vefat eden hocalarımızı rahmetle anarak başladı. İnsan hayatındaki en özel anlardan birinin mezuniyet törenleri olduğunu, 830 öğrencimizi mezun etmenin gururunu yaşadığını belirtti. Ardından velilere seslenen Prof. Dr. Nafiz Arıca, bizlere emanet ettiğiniz evlatlarınızın akademik eğitimlerinin yanı sıra iyi insan, iyi vatandaş ve iyi dünya vatandaşı olarak da yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Cumhuriyetimizin 100. Yılında Üniversitemizden mezun olan öğrencilere “ 21. Yüzyıl yetkinliklerine sahip etik değerleri yüksek, yenilikçi, lider bireyler olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin ve insanlığın refah ve mutluluğu için çalışacağınıza ve Cumhuriyetimizin 2. yüzyılının sizlerin eseri olacağına yürekten inandığını söyledi. Mezun öğrencilere tek rehberiniz ilim olsun. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün de dediği gibi “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir”, vizyonuyla her olaya, her probleme bilimsel yöntemlerle yaklaşın ve analitik düşünme yöntemini hayatınızın her alanında uygulayın. Yenilikçi ve yaratıcı yönünüzü, iletişim yeteneklerinizi geliştiriniz diyerek” değerli önerilerde bulundu. Son olarak öğrencilere hedeflerinize ulaşma yolculuğunuzda PRÜ yuvasının sizlere her zaman açık olacağını ve ömür boyu öğrencilerimiz olacağınızı belirterek mezunlarımızı yürekten kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

PRÜ Mütevelli Heyeti Başkanı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran törende yaptığı konuşmada, Piri Reis Üniversitesi’ni kurma fikrini, Deniz Ticaret Odası ve Türk Deniz Eğitim Vakfı Yönetim Kurullarında gündeme geldiği 2003-2004 yıllarını hatırladığını belirten Tamer Kıran, “Yıllar akıp geçti. Bu sene 15. yılımızı idrak ediyoruz ve kutluyoruz. Fevkalade bir dönüm noktası denizcilik için. Geldiğimiz noktada gururla, sevinçle, mutlulukla görüyoruz ki bugün birçok mezunumuz denizlerde, gemilerimizde, ofislerimizde görev alıyor ve hem kendisine, ailesine, Türk denizciliğine, hem de Dünya denizciliğine büyük faydalar sağlıyor” diye konuştu. Gençlere seslenen Tamer Kıran, ailelerinin bugüne kadar çok büyük emekler vererek yetiştirip, okuttuklarını hatırlatarak, “Mesleğinizde çok iyi olabilirsiniz, çok ileri gidebilirsiniz, üstün başarılar elde edebilirsiniz ama lütfen iyi bir insan olmayı aklınızdan çıkarmayın. Kendiniz, aileniz, neticede ülkeniz için iyi birer insan olun” öğüdünde bulundu. Mezun olan gençleri tebrik eden Tamer Kıran, başarı, sağlık, huzur ve mutluluklar diledi.

Törene, PRU Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Tamer Kıran, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Başaran Bayrak, PRU Mütevelli Heyet Üyeleri, DTO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran, denizcilik sektörünün temsilcileri, öğretim üyeleri ve veliler katıldı.

Üniversitemizi derece ile bitiren öğrencilerimizin mezuniyet belgelerini ve ödüllerini almasının ardından, tüm Lisansüstü, Lisans ve Önlisans öğrencilerimize mezuniyet belgeleri verildi. Tören tüm öğrencilerin kep atmasıyla, coşkuyla sona erdi.