Vali Öz, Trabzon Limanı’na Demir Atan Piri Reis Uygulama Gemisi’nin Heyetini Kabul Etti

Üniversitesi Uygulama Gemisi Yaptığı Çalışmalarla Dört Yanı Denizlerle Çevrili Ülkemizde Türk Denizciliğinin Gelişiminde Önemli Rol Oynamaktadır. Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Limanı’na Demir Atan Piri Reis Üniversitesi Uygulama Gemisi’nin Heyetini Kabul Etti

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, ziyarette Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan’dan Türkiye’nin ilk ‘yüzen okulu’ olan Piri Reis Üniversitesi Uygulama Gemisi hakkında bilgi aldı.

Vali Öz, “Türkiye’de bir ilke imza atarak denizcilik eğitimini denize taşıyan Piri Reis Üniversitesi, öğrencilerine Piri Reis Uygulama Gemisi ile deniz üzerinde eğitim veriyor. Dört yanı denizlerle çevrili ülkemizde Türk denizciliğinin gelişiminde önemli rol oynayan Piri Reis Üniversitesi, bünyesindeki uygulama gemisiyle de denizcilik sektörüne nitelikli eleman kazandırarak bu alandaki boşluğu doldurmaktadır. İlimize yaptığınız ziyaret ve çalışmalar için teşekkür ediyorum” dedi.

195 öğrenci ile Trabzon’a geldiklerini ifade eden Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan da, “Açık deniz eğitim seyrine başlayan Piri Reis Gemisi ile yıl içerisinde okutulan derslerin uygulamalı eğitimleri yanı sıra öncelikle Karadeniz ve Ege limanları olmak üzere çeşitli ülke limanlarında bayrak gösterilerek ülkemizin ve Türk Denizciliğinin tanıtımı yapılacaktır” diye konuştu.

Vali Öz, Erdoğan’a kemençe maketi hediye ederken, Erdoğan da Piri Reis Üniversitesi’nin plaketini Vali’ye takdim etti.

21 Temmuz’da Tuzla limanından hareket eden uygulama gemisi sırası ile birçok limana uğrayarak geçtiğimiz gün Rize Limanı’na ulaştı. Gemi sırası ile Trabzon, Giresun, Samsun, Sinop, Zonguldak ve Ereğli limanlarını da ziyaret edecek. Daha sonra rotasını Ege ve Akdeniz’e çevirecek. Gemi çeşitli ülke limanlarını da ziyaret ederek, kaptan adayı öğrenciler ise eğitimlerini tamamlamış olacak.

6 Ağustos 2015 Perşembe
Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Yorum başlığı:
Yorum: