Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan'a "Fahri Doktora" payesi verildi.

Pîrî Reis Üniversitesi Senatosu tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan'a Fahri Doktora payesi verildi.

Üniversitenin Tuzla Deniz Kampüsünde yapılan törene Sayın Bakan Arslan'ın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Bakan Arslan'ın üniversiteden hocası ve Piri Reis Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Osman Kamil Sağ, UDHB Müsteşarı Suat Hayri Aka, UDHB Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salim Özpak, Deniz ve İçsular Genel Müdür v. Durmuş Ünüvar,  UDHB Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Erol Çıtak, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Hızırreis Deniz, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Tuzla Belediye Başkanı Dr.Şadi Yazıcı, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral İ.Özdem Koçer, Aselsan Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Özkol, HEAŞ Genel Müdürü Hasan Naiboğlu ve çok sayıda öğretim görevlisi ile öğrenciler katıldı.

Fahri doktor unvanı tevdi edilen Bakan Arslan'ın cübbesini, Prof. Dr. Oral Erdoğan, Metin Kalkavan ve Bakan Arslan'ın eşi Habibe Arslan birlikte giydirdi.

Bakan Arslan’a “Fahri Doktora” payesi Pîrî Reis Üniversitesi Senatosu tarafından ; Denizciliğin milli ülkü olarak benimsenmesi ve toplumda denizcilik bilinci ve sevgisinin geliştirilmesi, gelecek kuşaklara temiz ve güvenli denizler bırakılmasına yönelik stratejilerin geliştirilmesi ve uygulanması, mevzuat düzenlemeleri yapılarak denizcilik sektörünün geliştirilmesi ve denizcilik eğitimi konusunda verdiği destekler başta olmak üzere, ülkemizin ulaştırma altyapı yatırımlarındaki büyük hamleleri kapsamında başta Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü, Marmaray, İstanbul Yeni Havalimanı, Avrasya, Bakü- Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, YHT ve otoyollar gibi önemli projeler olmak üzere ulaştırma altyapı projelerinin hayata geçirilmesindeki üstün katkıları nedeniyle  verildi.

Aldığı fahri doktora payesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Arslan, herkese teşekkür etti.

Bakanlıkta görev yapanlar arasında çok sayıda denizci bulunduğunun altını çizen Arslan, Piri Reis Üniversitesi'nin de denizciliğe ve Türkiye'ye önemli katkılar sunduğunu anlattı.

Arslan, denizcilikte yaptıkları çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi vererek, Mukaddime yazarı İbni Haldun'un "Coğrafya bizim kaderimizdir." sözünü anımsattı.

Denizlerin ve denizci olmanın Türklerin ve Türkiye'nin kaderi olduğunu belirten Arslan, bu kaderin iyiye çevirmenin önemli olduğunu söyledi.

- "Birçok yasal düzenlemeyi hayata geçirdik, denetimleri artırdık"

Bakan Arslan, aldıkları sorumlulukla 15 yıldır denizle barışık bir gelişme ve kalkınma stratejisi izlediklerine dikkati çekerek, iyi yetişmiş denizcilerin her yerde iş yapabildiğini dile getirdi.

Denizcilik öğrencilerine kendilerini iyi yetiştirme tavsiyesinde bulunan Arslan, şunları kaydetti:

"Birçok yasal düzenlemeyi hayata geçirdik, denetimleri artırdık. Bugün beyaz bayrak ülkesi isek, gururla 'Beyaz bayrak konumumuz pekişiyor, bundan sonra pekişecek.' diyorsak ve sadece gemilerimizle ilgili değil, denizcilerimizle ilgili de bu ifadeyi kullanabiliyorsak, elbette ki bunun altında ekip ahengi ile çalışmanın, bakanlık, STK, sektördeki üniversitelerimiz ile çalışmanın önemli payı var. Bu konuda önemli mesafe aldık. Denizlerimize anlık izleme sistemleri kurduk, bu konuda yatırım yaptık, yapmaya devam ediyoruz."

Bürokrasinin azaltılması için çok sayıda çalışma yaptıklarının altını çizen Arslan, limanlarda tek pencere sistemine geçmeye başladıklarını anımsattı.

Arslan, "Limanlarımızda yapılan iş ve işlemlerle ilgili muhataplar her Bakanlıktan ayrı ayrı kartlar almak zorunda kalıyor, hatta bazı bakanlıklardan birden fazla kart almak zorunda kalıyor. Bunun yerine tek kart sistemi getireceğiz. Denizcilikle ilgili birçok şeyi e-devlet platformuna taşıdık. Bu sene içinde bütün işlemleri e-devlet platformuna taşımış olacağız." ifadelerini kullandı.

- "Türkiye'yi uluslararası arenada sözü geçen bir ülke haline de getirdik"

Deniz turizmini de önemsediklerini belirten Arslan, "Türk bayrağı çekme önündeki engelleri kaldırarak bu konuda hedefimize adım adım ilerliyoruz. 6 bin hedeflemiştik, bugün itibariyle 5 bin 750 rakamlarına geldik." dedi.

Bakan Arslan ÖTV'yi sıfırlayarak, sektöre yaklaşık 6 milyar 570 milyon liralık katkı yaptıklarını dile getirerek hem yük hem yolcu taşımacılığında denizi özendirmek adına güzel bir mesafe aldıklarını söyledi.

Özellikle tüm dünyayı etkileyen siyasi ve ekonomik krizin deniz taşımacılığı ve gemi sanayisi üzerindeki etkilerini azaltmak için sektöre önemli destekler sağladıklarını dile getiren Arslan, "Türkiye'yi uluslararası arenada sözü geçen bir ülke haline de getirdik. Türk Deniz Ticaret Filo kapasitemizin 15 yılda dünya denizcilik filosuna göre yüzde 75 daha fazla büyüdüğünü ifade etmek isterim." diye konuştu.

Türkiye'nin denizcilikte geldiği rakamlar hakkında katılımcılara bilgi veren Arslan, Türkiye'de denizciliğin gelişmesi adına çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Ahmet Arslan, konuşması çerçevesinde eşinin kendisine gösterdiği destek ve fedakarlıktan dolayı kendisine teşekkür etti.

 

-“Anadoludan Böyle İnsanların Çıkması Gençlere Umut Veriyor.”

Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan da Anadolu’dan böyle insanların çıkması gençlere umut veriyor diyerek sözlerine başladı. Bakan Arslan’ı çok önceden tanıdığını hatırlatarak her zaman denizcilerin ve denizciliğin dostu olduğunu söyledi.

-“Denizin Olduğu Her Yerde Varız”

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, katılım gösteren bütün konuklara teşekkür ederek; “Denizciliği anlayan tüm dünyayı yönetebilir. Denizcilik deyince her alanda olmaya çalışıyoruz. Her yerde denizcilerin olması gerektiğine inanıyoruz.” diye belirtti.

“Her bir öğrencimizi su sporları konusunda uzmanlaşsın diye çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu üniversiteye gelen her öğrencinin su ile temas etmesini istiyoruz.”

Piri Reis Üniversitesinin her adımında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın katkısı olduğuna vurgu yapan Rektör Prof.Dr. Erdoğan, Bakan Arslan’a teşekkür etti.

Prof.Dr. Oral Erdoğan Pîrî Reis Üniversitesi olarak devlette önemli hizmetleri olan kişileri ödüllendirmekten dolayı memnun olduklarını belirterek “Fahri Doktora” nın da bu konuda hakkettiği kişilere gittiği için mutlu olduğunu ifade etti.

- "Ahmet Arslan çok iyi bir öğrenciydi"

Bakan Arslan'ın üniversiteden hocası ve Piri Reis Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Osman Kamil Sağ, Arslan'ı öğrencilik döneminde çok yakından tanıdığına işaret ederek, çok iyi bir öğrenci olduğunu söyledi.

Arslan'ın denizcilik eğitimine çok önem verdiğini dile getiren Sağ, milletvekili ve bakan olarak Ahmet Arslan'ın Türkiye'ye hizmetlerine dikkati çekerek, özellikle denizcilik eğitimine verdiği destek ve önemden dolayı kendisine teşekkür etti.

İstanbul Valisi Vasip Şahin de Bakan Arslan'ı tebrik ederek, üniversitenin daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım'a fahri doktora verdiğini anımsattı. 

Şahin, şu an Ahmet Arslan'a da tevdi edilen fahri doktoraların bu ülkeye emek veren ter döken insanlara verildiğini söyleyerek, başarılarının devamını diledi.

Türk vatandaşı olan İskoç müzisyen Paul Dwyer tören kapsamında Türkçe türküler seslendirdi.

Tören toplu fotoğrafların çekilmesinin ardından sonra erdi.

UDH Bakanı Ahmet Arslan Fahri Doktora Töreni 23.05.2018

25 Mayıs 2018 Cuma
Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Yorum başlığı:
Yorum:  

Aday Öğrenciler Bize Sorun
360°
Sanal Tur