PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM UYGULAMA GEMİSİ STAJ SEYİR DEFTERİ

AÇILIŞ MARMARA DENİZİ

HEDEF DÜNYA LİMANLARI…

 

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI 1. SEFERİ

 “Piri Reis Üniversitesi Gemisi Denizlere Açılıyor Projesi”  kapsamında Rektör Prof. Dr. Oral  Erdoğan eşliğinde 195 öğrencisi ( 149’u Piri Reis, 44 tanesi diğer üniversiteler ve 2 tanesi yabancı ) ile ilk eğitim seferine 21 Temmuz 2015 tarihinde Tuzla’dan başlamış olup, 23 Temmuz 2015 sabahı itibari ile Zeyport Limanından gümrük işlemlerini tamamlayarak İstanbul Boğazına doğru sefere çıkmıştır.

Sefer planına göre ilk seferini İnebolu Limanına yapan Piri Reis Üniversitesi Gemisi, Batum’dan haraketle 30.07.2015 tarihinde Rize Limanına ulaşarak ve sırası ile Trabzon, Giresun, Samsun, Sinop, Zonguldak ve Ereğli Limanlarını da ziyaret etti.

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ 2016 YILI 2. SEFERİ

Piri Reis Üniversitesi’nin denizcilik eğitimine katkı sağlamak amacıyla bünyesine kattığı ve üniversite ile aynı adı taşıyan gemisi,  11 Temmuz 2016, Pazartesi günü  saat 11.00’de  eğitim ve staj amaçlı denize açıldı.

Üniversite, kendi öğrencilerinin yanısıra Türkiye’den diğer 9 üniversiteden, diğer ülkelerden 5 üniversiteden öğrencileri de kabul etti. Toplam 216  öğrenci ile 11 Temmuz günü Zeytinburnu Zeyport limanından demir aldı ve  Gölcük’e hareket edildi. Öğrencilere gemi mürettebatı hariç 2 aylık süreçte 25 öğretim görevlisi eşlik etti. Geminin kaptanlığını ise Üniversitenin Kurucu Vakfı TÜDEV mezunu İbrahim SÜSLÜ üstlendi.

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ 2017 YILI 3. SEFERİ

Piri Reis Üniversitesi'nin eğitim ve staj gemisi 30 Haziran 2017, Cuma akşamı denize açıldı.

Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Fakültesinden 132 ve Denizcilik Meslek Yüksekokulundan 32 öğrencinin yanısıra Türkiye’deki denizcilik alanında eğitim veren denizcilik okullarından 16 ve 7 yabancı öğrenci olmak üzere toplam 192 öğrenci gemide yer aldı. Öğrencilere gemi mürettebatı hariç 25 öğretim görevlisi eşlik etti.

Piri Reis Üniversitesi eğitim gemisi; ilk olarak Zeytinburnu Zeyport limanından hareket etti

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla Sarayburnu’nda yapılacak olan törenlere eşlik edildi. Piri Reis Üniversitesi Gemisi, Haziran ayında Marmara, Ege limanlarına (Gölcük, Gemlik, Bandırma, Avşa, Bozcaada, İzmir, Kuşadası, Bodrum, Çeşme, Çanakkale, Tekirdağ), Temmuz ayında ise  Karadeniz limanlarına (Batum, Samsun, Trabzon, Rize, Giresun, Ordu, İnebolu, Amasra, Zonguldak, Sinop, Ereğli,) uğradı. Staj seyri 2 ay olarak gerçekleştirildi.

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ 2018 YILI 4. SEFERİ

18 Haziran 2018’de Zeytinburnu Zeyport Limanından sefere çıkan gemi Marmara, Akdeniz ve Ege Limanlarını ziyaretinden sonra Karadeniz’deki limanlarımız ziyaret edildi. Yaklaşık 200 öğrencinin staj ve eğitimlerini yaptığı 2 aylık eğitim ve staj seferini gerçekleştiren T/S Piri Reis Üniversitesi Gemisi Ordu Fatsa Limanına vardıktan sonra, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu-Fatsa limanında bağlı olan T/S Piri Reis Üniversitesi Gemisi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan ile Prof. Dr. Tarık Yarılgaç başbaşa bir görüşme yaptı. Üniversiteler arasında eğitim konularında işbirliği protokolü imzalandı.

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan’da Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde “Finansal Piyasalar ve Türkiye Ekonomisi”  konulu bir konferans verdi.

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ 2019 YILI 5. SEFERİ

Piri Reis Üniversitesi eğitim gemisi; ilk olarak 12 Haziran,Çarşamba Haydarpaşa limanından demir aldı. Gemi buradan ilk ziyaret limanı olan Gölcük Autoport Limanına hareket etti.Piri Öğrencilere gemi mürettebatı hariç 9 akademisyen ve denizci eğitimci eşlik etti. Reis Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ve Denizcilik Meslek Yüksekokulu dahil Türkiye’deki denizcilik alanında eğitim veren diğer denizcilik üniversitelerinden 200’e yakın öğrenciye, hem eğitim hem de staj imkanı sağlandı.   2 ay süren ve çok sayıda limana da uğranılan staj seyrinde geminin kaptanlığını, Üniversite’nin kurucu vakfı TÜDEV’den mezun Ercan TAŞKIN üstlendi.

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ GEMİSİ MİLLİ MÜCADELENİN 100. YILINDA SAMSUNA ÇIKTI

Mustafa Kemal Paşa’nın Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a ayak basışının 100. yılı ve  19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın anlam ve önemine bianen, Gençlik ve Spor Bakanlığı öncülüğünde;  16 Mayıs’ta Piri Reis Üniversitesi olarak üniversitemizin eğitim gemisiyle Samsun’a gidildi. Atatürk’ün anısını yaşatmak için içerisine anı odası hazırlanan gemide, Bandırma Vapuru’nu temsilen 16 Mayıs saat 13.00’te Sarayburnu’ndan hareket etmiş olup ve bir süre Dolmabahçe’de bekleyip yolculuğuna devam etti. Öğrencilerle yapılan bu yolculuk boyunca da bu ruhu yaşatacak şekilde birçok etkinlik ve söyleşi gerçekleştirildi. Geminin 19 Mayıs Samsuna varışı ile Bakanlık düzeyinde ve Halk tarafından coşkusuyla karşılandı  ve kutlamalar yapıldı. Bu kapsamda etkinliklere gün boyu devam edildi. 


Aday Öğrenciler Bize Sorun
360°
Sanal Tur