Rektörümüz ,Sayın Behçet Tuğlan’ı Ziyaret Etti

Rektörümüz Prof.Dr. Oral Erdoğan Gemi İnşa Mühendisliğinin duayen isimlerinden Sayın Behçet Tuğlan’ı evinde ziyaret etti.

Ziyarete, Gemi Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Sayın Gürsel Yıldız da katıldı. Görüşmede, Türkiye’de gemi inşa sanayiinin teknolojik ve kalite standartları açısından tarihi gelişimi gibi konular ele alındı.Prof.Dr. Oral Erdoğan, Tuğlan’nın derin tecrübelerinden denizcilik camiasının eskiden beri istifade ettiğini belirterek, gelecekte de bunun devam edeceğini söyledi. Denizcilik sektörüne ve eğitime yaptığı katkılardan dolayı kendisine teşekkür etti.

BEHÇET TUĞLAN KİMDİR

Eskişehir’de 1930 yılında doğdu.İlk, orta ve lise öğrenimini Eskişehir’de tamamladı.1953 yılında İTÜ Makina Fakültesi Gemi İnşaatı Bölümü’nden, gemi inşaatı yüksek mühendisi olarak mezun oldu.Yedek subaylığını Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Gölcük Tersanesi’nde yaptı. Terhis olunca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda ilk sivil yüksek mühendisi olarak Gölcük Tersanesi’nde çalıştı.Kendi gayretleri ile ABD’de iş bularak 1957-1962 yılları arasında Avondale Marine Ways, New Orleans ve Alabama Drydock and Shipbuilding Co. , Mobile, Ala tersanelerinde çalıştı.1962 yılında Amerika’da American Bureau of Shipping’de işe başladı.1963 yılında yurda döndü. ABS İstanbul şirketinde işe başladı.1979-1981 yılları arasında Singapur’da bulundu.1989 yılında ABS İstanbul müdürü oldu ve 1997 yılında bu kurumdan emekli oldu.Evli olup,2 çocuğu vardır. 21 Mayıs 2003 tarihinde İTÜ 50.Yıl mezunlar töreninde 50.Yıl plaketi almıştır.

2 Mart 2016 Çarşamba
Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Yorum başlığı:
Yorum:  
Whatsapp Hattı
Aday Öğrenciler Bize Sorun