Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi

Yükseköğretim gençliği, kişinin yaşamında, ergenlik çağının son dönemini yaşamakta olduğu bir süreci kapsar.

Bu dönem gençlerin ev ve aile ortamından uzaklaştığı, kendi başına kararlar aldığı ve sonuçlarının sorumluluğunu yüklendiği , barınma, beslenme, akademik başarı, arkadaşlık ilişkileri, flört, mali destek, sağlık gibi sorunlarla uğraştığı, kişilik bütünlüğü ve kimlik kazanma, seçtiği meslek için kendini yetiştirme gibi sorunları en uygun biçimde çözümlemekle yükümlü olduğu bir dönemdir.

Bu dönemde ki genç, kendisinin, toplumun ve insanlığın sosyolojik, politik ve ekonomik sorunlarıyla daha yakından ilgilenmekte ve düşünmektedir. Örf ve adetler, değerler, inançlar, tavırlar,davranışlar üzerinde daha bilinçli bir biçimde kafa yormaktadır. Seçmiş olduğu meslekte başarılı bir şekilde eğitimini tamamlama ve mezuniyet sonrası iş bulma kaygısını yaşamaktadır. Bu süreç içersinde de kimliğini bulmaya çalışmaktadır. Elbette bu sorunların çözüm, karar ve planlarında sorumlu olan kişi, gencin kendisidir.Ama, bu sancılı dönemde gencin desteğe ihtiyacı vardır. İşte bu süreç içersin de;

REHBERLİK, bireye, kendini tanıması ,yaşam da karşılaştığı sorunları çözmesi, kendisi ile ilgili gerçekçi kararlar alması, kapasitesini en üst düzeyde geliştirmesi, çevresi ile dengeli ve sağlıklı iletişim kurup, uyum sağlaması ve kendini gerçekleştirmesi için verilen profesyonel bir yardımdır.

Piri Peis Üniversitesinde öğrencilerin bilişsel, duygusal ve sosyal açıdan tutarlı ve sağlıklı bir bütün olarak gelişimine katkıda bulunmak amaçlanır. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisimizde bir Klinik Psikolog, iki Psikolojik Danışman tarafından çalışmalar yapılmaktadır. Görüşmelerin sağlıklı yürütülmesi doğrultusunda randevu alınması önem taşımaktadır. Randevular internet üzerinden alınmaktadır.

Bu süreç içersinde gizlilik, güven ve kişik haklarına saygı çercevesinde görüşmeleri devam ettirmek, ihtiyaç duyulan her konuda yargılamadan, koşulsuz kabul ederek dinleyip, öğrenciye açık ve dürüst davranılarak, karşılaştıkları soruları çözmede yardımcı olmak esastır.