PÎRÎ REİS ÜNİVERSİTESİ DENİZ BİSİKLETİ TAKIMI (PRU WATERBIKE TEAM)

Piri Reis Üniversitesi Deniz Bisikleti Takımı, PRU Waterbike Team, 2013 Yılında Mühendislik Fakültesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri öğrencileri tarafından kurulmuştur. Takımın temel amacı, sahip olunan teorik ve pratik bilgiyi uygulamaya döküp, takım çalışması içinde sonuca ulaştırarak uluslararası alanda ülkemizi ve üniversitemizi başarıyla temsil etmektir.

2014 Yılında İstanbul’da düzenlenen 35. International Waterbike Regatta'ya, PRU Waterbike Team ilk teknesi  “Rust In Peace” ile yarışmaya katılmıştır.

INTERNATIONAL WATERBIKE REGATTA (Uluslararası Deniz Bisikleti Yarışı)

International Waterbike Regatta (IWR), her sene Avrupa’nın farklı şehirlerinde, üniversitelerin mühendislik fakültelerinin ihtiva ettiği Deniz Bisikleti Takımlarının katılımıyla gerçekleşmektedir. İlk olarak Almanya’nın Hannover kentinde 1980 yılında düzenlenmiştir. O yıllarda ulusal bir yarışma olan organizasyon 1986 da Hollanda’dan gelen katılımla uluslararası özellik kazandı. Öğrencilerin kendi proje, inşa ve dizaynlarıyla hazırladıkları teknelerle farklı disiplinde yapılan yarışlar sonunda, dereceye giren teknelere ve yeni buluşlara da ödüller verilmektedir. Bu sebeple her yarışta, değişik tekne formları ve sevk sistemleri geliştirilmektedir.

Yarışa katılacak teknelerin uygunluğu için aşağıdaki dizayn sınırlamaları vardır;
•    2 kişilik tasarım
•    Tam boy en fazla 6 metre
•    Genişlik boydan fazla olamaz
•    Maksimum draft 1.25metreden fazla olamaz
•    Yalnızca bacak gücü kullanılabilir ve her türlü enerji depolama sistemi yasaktır.
•    Tekneye parça eklenip çıkarılamaz.
•    Teknede kullanılacak her ekipmanın tüm yarışlar boyunca teknede olması gerekmektedir. 

KARBONAT

Dizayn ve imalatı 37. International Waterbike Regatta için 2015-2016 yılında yapılmış,  Esnek Şaft tasarımı ile enerji kaybı yaşamadan güç aktarımı sağlanmıştır. 

 

REVERSE BOW DİZAYN

Reverse Bow dizaynı teknemizin su hattını uzatarak hidrodinamik kuvvetleri azaltarak teknemizi direncini düşürmekte ve bu sayede daha hızlı gidebilmekteyiz. 

Sökülebilir arka parçamıza ek olarak direnci azaltacak şekilde iyileştirmeler yaparak, teknemizin geri giderken ki performansını arttırdık. 

Tasarladığımız pod sistemi sayesinde, pedal çevirme yönümüzü değiştirmeden, teknemizi ileri ve geri olarak hareket ettirebilmekteyiz. 

Geleneksel zincirli aktarım sisteminin aksine mühendislik plastiğinden imal ettiğimiz dişlilerimiz, bize hafiflik ve sağlamlık katmakta ve sistemimizi güvenilir kılmaktadır.

ÖDÜLLER VE BAŞARILAR

2015 Yılında;

100M SLALOM kategorisinde 2.lik.

Forward-Stop-Backward kategorisinde 4.lük.

Geri gidebilen en hızlı monohull dizaynı. 

Genel Klasman da 4.lük.

PRU Waterbike Team, 2015 yılında 36.’sı Berlin’de düzenlenen IWR yarışmasında 100M SLALOM kategorisinde 2.lik elde etmiş ve Genel Klasmanda ülkemizin IWR tarihindeki en iyi derecesi olan 4.lük ile ülkemize dönmüştür.

2016 Yılında; 

2016 Yılında ise 37.si Viyada düzenlenen aynı yarışmada 100M SPRINT ve 10M ACCELERATION kategorisinde 1. olmuş, ülkemize ilk defa kategori birinciliği getirmiş ancak genel klasmanda ise 9. olarak ülkemize dönmüştür.

 

2017 Yılında;
2017 Yılında 38.si Polonya’da düzenlenecek International Waterbike Regatta’da hedefimiz en iyi şekilde ülkemizi temsil ederek genel klasman birinciliği alarak ülkemize dönmektir.38. International Waterbike Regatta teknemizde yapmış olduğumuz inovatif çalışmaları bir adım ileri taşıyarak daha verimli olacak şekilde düzenledik.
 
 
 
 
 
 
 
Üniversitemiz Deniz Bisikleti Takımı; 2016-2017 Akademik yılında takım olarak teknelerinin tasarımını bilimsel hale getirme hedefi kapsamında geliştirme ve üretim çalışmalarına devam etmektedir. Bu kapsamdaki çalışmalarını sürdüren takımımız model deneyi laboratuvarında direnç deneyi gerçekleştirilmesi, tekne form tasarımı, pervane tasarımı ve sevk sistemi geliştirilmesi konularında lisans tez çalışmaları yapmaktadır. Geliştirilen ve model deneyleri icra edilecek tasarımın doğrulanabilmesi ve ayrıca tekne üretimi sonrası “PCE- FB 2K DİNAMOMETRE” ve “PCE-151 TAKOMETRE” ile uygun ölçümlerin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.
 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Takım Kaptanı: Adem Ali YILMAZ

Gsm:0554 278 46 89 

ademali.yilmaz@pru.edu.tr

Facebook.com/PruWaterbikeTeam

instagram.com/pru_wbt

Youtube/pru waterbike team

pruwbt@gmail.com

 

SPONSORLARIMIZ

 


Aday Öğrenciler Bize Sorun
360°
Sanal Tur