PRU Rektörü

Prof. Dr. Oral Erdoğan Vietnam'da

PRU Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan Vietnam'da
Pîrî Reis Üniversitesi Rektörü ve Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi  Prof.Dr. Oral Erdoğan, Vietnam’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın beraberindeki heyetle Vietman’ın Başkenti Hanoi’ye gitti. 
Sayın Başbakan Yıldırım ile Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek, Recep Akdağ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Grup Başkenvekilleri Mustafa Elitaş, Mehmet Muş ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan da Hanoi'ye gitti.
Resmi ziyarette bulunan Sayın Başbakan Yıldırım, Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ve Vietnam Ulusal Meclis Başkanı Nguyen Thi Kim Ngan ile görüştü. Daha sonra Türkiye-Vietnam İş Forumu'na katıldı.
“Vietnam-Türkiye ilişkilerinde yeni bir başlangıç.”
Sayın Başbakan Binali Yıldırım, Vietnam Milli Kahramanlar ve Şehitler Anıtı'na çelenk koyduktan sonra, ülkenin bağımsızlık hareketinin lideri Ho Chi Minh'in mozolesini ziyaret etti. 
Sayın Yıldırım, Başbakanlık Binası'nda Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc  ile ortak basın toplantısı düzenledi. İki ülkenin, gelecek yıl ilişkilerinin  40'ıncı yılını kutlayacağını hatırlatan Sayın Yıldırım, 39 yıl içinde başbakan ve  cumhurbaşkanı düzeyinde karşılıklı ziyaret yapılmamasının büyük bir eksiklik  olduğunu, bu ziyaretle bu eksikliği giderdiklerini söyledi. 
Türkiye'den Vietnam'a ziyaret gerçekleştiren ilk başbakan olmanın mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Sayın Yıldırım, "Vietnam, Uzakdoğu'nun bu bölgesinde  son yıllarda çok önemli bir kalkınma hamlesi gerçekleştiriyor. Türkiye de Vietnam gibi kalkınan dinamik bir ülke. Dolayısıyla iki ülke arasında benzerlik var.  Nüfusları birbirine yakın, büyüme oranları yüksek. 2020'ye kadar ikili ticaret hacmimizi 4 milyar dolara rahatlıkla ulaştırabiliriz, bununla ilgili potansiyel  mevcuttur." diye konuştu.
Sayın Yıldırım, ziyaretin Vietnam ile Türkiye arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemin başlangıcı olacağını umut ettiğinin altını çizerek, şu  değerlendirmede bulundu:
"Uluslararası ve bölgesel konularda, özellikle doğu ve güney denizinin kullanımıyla ilgili konularda görüş birliği içinde olduğumuzu ifade etmek  isterim. Denizlerin, insanlığın ortak mirası olarak diyalog ve barış içinde kullanılması önemli. Sayın Başbakan ve heyeti ile çok verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Ulaştırmadan eğitime, denizcilikten ticarete, savunma ve bütün alanlarda iş birliği imkanlarımızı ele aldık ve değerlendirdik. Bu konuların daha da geliştirilmesi için birtakım anlaşmaları da bu ziyaret vesilesiyle imzalamış bulunuyoruz. Çifte vergilendirmenin önlenmesi, yatırımların karşılıklı teşvik edilmesi, kolaylaştırılması konusunda gerekli düzenlemeler yapıldı ve bunun  uygulaması konusunda çalışmaya devam edeceğiz."
Denizcilik eğitiminde kalite ön plana çıktı.
Pîrî Reis Üniversitesi Rektörü, ulaştırma bakanlığı, maliye bakanlığı yetkilileri ve Vietnam Başbakan asistanı ile bir araya geldi. Toplantıda denizcilik eğitiminde kalite konusu ön plana çıktı.. 
Vietnam-Türkiye İş Forumu’nun ikincisi gerçekleştirildi.
 
Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın, Singapur ve Vietnam’ı kapsayan resmi ziyaretleri çerçevesinde düzenlenen iş forumlarının ikincisi, Vietnam-Türkiye İş Forumu Vietnam’ın başkenti Hanoi’de gerçekleştirildi. Başbakan Binali Yıldırım, Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc, Vietnam Başbakan Yardımcısı Vuong Dinh Hue, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Pîrî Reis Üniversitesi Rektörü ve Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi  Prof.Dr. Oral Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, TRT Genel Müdürü İbrahim EREN, DEİK/Türkiye-Vietnam İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu, Vietnam Ticaret ve Sanayi Odası (VCCI) Başkan Yardımcısı Dr. Doan Duy Khuong’un katılımları ile gerçekleştirilen foruma, Türk ve Vietnam iş dünyası temsilcileri büyük ilgi gösterdi.
Forumda katılımcılara hitap eden Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye ve Vietnam'ı ‘benzer hedefleri olan iki ülke’ olarak tanımladı ve bu kapsamda Vietnam ile siyasi ve ekonomik ilişkilerin daha fazla geliştirilmesini arzu ettiklerini söyledi.
Sayın Binali Yıldırım’a Üstün Şeref Madalyası
Sayın Başbakan Yıldırım'a Üstün Şeref Madalyası tevdi edildiResmi temasları kapsamında Vietnam'da bulunan Başbakan Binali Yıldırım'a Vietnam Sosyal Bilimler Akademisi tarafından Üstün Şeref Madalyası tevdi edildi. 
Sayın  Başbakan Binali Yıldırım Vietnam Sosyal Bilimler Akademisi tarafından şahsına tevdi  edilen Üstün Şeref Madalyası'nın takdim törenine katıldı. Yıldırım burada yaptığı konuşmada, bilgi, bilim, teknoloji, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin ülkelere ve insanlara istikamet çizdiği bir çağda yaşadıklarını söyledi. Yıldırım, bilim adamlarının yaptıkları çalışmaların gelecekte ortaya çıkacak pek çok yeni buluşun ilk adımlarını teşvik ettiğinin altını çizdi.
25 Ağustos 2017 Cuma
Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Yorum başlığı:
Yorum:  
Whatsapp Hattı
Aday Öğrenciler Bize Sorun