PRU Rektörü

"2018'den 2019'a Küresel Ekonomi" Semineri

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Oral Erdoğan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısına katıldı. Prof.Dr. Erdoğan; "2018'den 2019'a Küresel Ekonomi" başlıklı bir sunum yaptı.Özellikle finansal yönetim, finansal modelleme ve deniz işletmeciliği ile finansı gibi konularda görüşlerine uluslararası düzeyde önem verilen Erdoğan, DTO üyelerine yaklaşık 1,5 saat süren bir konuşma yaptı.

 

Prof.Dr. Erdoğan, “2018’den 2019’a küresel ekonomi” konulu konuşmasına başlamadan önce DTO Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel ile ekibini kutladı. Kocaeli’ye uzun yıllardır geldiğini, sanayi odasında konuşmalar yaptığını hatırlatan Erdoğan, “Bu şehirde ilk kez kendi meslek alanımla ilgili bir mecliste konuşma yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu odayı Kocaeli’ye kazandıran başkan ve yönetimini yürekten kutluyor, başarı diliyorum. Çok önemli ve yerinde bir iş başardılar” dedi. Erdoğan, konuşmasının devamında küresel ve ulusal ekonomiyle ilgili önemli bilgiler vererek, 2019 yılıyla tahminlerinde bulundu.

KÜRESEL EKONOMİ VE ETKİLERİ

“Dünya 2008 sonrası ABD kaynaklı bir küresel kriz yaşadı. ABD, krizden çıkması için mortgage kredilerini satın alan ülkelere ödeme yapmayınca büyük bir dalgalanma oldu. O dönem bu kredileri satın almayan tek ülke Türkiye olduğundan kriz bizi gerçekten teğet geçti. Şimdi yeni bir daralmayla karşı karşıyayız. Üzerimize yaklaşan bir cisim var. Ancak bunun ne boyutta olduğunu kestirmek 3 yere bakmalıyız: Kamu, bankalar ve reel sektör. Kamu ve bankalarda sorun yok. Ama bireysel kredi borçlanmasında ciddi bir artış gözüküyor. Felaket tellallığı yapacak değiliz ama hem bireysel hem de genel bu konuda mutlaka önlem almak, birşeyler yapmak gereklidir”.

 

PRU Rektörü-Kocaeli DTO

27 Aralık 2018 Perşembe
Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Yorum başlığı:
Yorum:  
Whatsapp Hattı
Aday Öğrenciler Bize Sorun