Prof. Dr. Oral Erdoğan

“Deniz Ticaretinde Büyüme ve Fırsatlar-Deniz Fırsatlar Yaratır” panelinin moderatörlüğünü yaptı.

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Uluslararası Denizcilik Zirvesi bünyesinde düzenlenen “Deniz Ticaretinde Büyüme ve Fırsatlar-Deniz Fırsatlar Yaratır” panelinin moderatörlüğünü yaptı.

Çırağan Palace Kepminski Otelde gerçekleştirilen “Deniz Ticaretinde Büyüme ve Fırsatlar-Deniz Fırsatlar Yaratır” panelinde IHS İcra Direktörü Mark Szakonyi, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, Yıldırım Holding CEO’su Yüksel Yıldırım ve Palmali Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu yer aldılar.

Dünya ticareti denizden geçiyor.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, denizciliğin Türkiye için istihdam ve döviz kazandırıcı işlem olarak vazgeçilmez bir sektör olduğunu belirterek, bu alanda ciddi finansmana ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Ateş; finans gözüyle denizcilik sektöründen bahsetti. Dünya ekonomisinin büyüdüğünü dile getiren Ateş, dünya ticaretinin denizden geçtiğini, yükün yüzde 84'ünün denizle taşındığını ve bu yüklerin yüzde 70'ini enerji ve petrol ürünlerinin, yüzde 70'ini kuru yükün oluşturduğunu bildirdi. Ateş, dünyada 50 bin ticari taşıma, 11 bin de konteyner gemisinin bulunduğunu kaydederek, Türkiye'nin dünya denizcilik sektöründe birçok alanda yüzde 1-1.5 pay alırken işin hurda tarafında yüzde 3.4'lük paya sahip olduğunu bildirdi. Denizcilik sektörünün kaynak temin etmek için teminatlandırma gibi ciddi sorunları olduğunu dile getirdi.

Türkiye çok değerli denizcilere sahip!

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, denizcilikte büyüklüğün sadece adetle, operasyon hacmiyle ölçülmediğini belirterek hizmet kalitesinin de büyüklüğü belirlediğini söyledi.

Denizcilik sektöründe devletin bir master plan yapması lazım.

Yıldırım Holding CEO’su Yüksel Yıldırım ise son 15 senede Türkiye denizcilikte çok önemli bir noktaya geldi diye konuştu. Denizcilik sektöründe riskler alarak ben para kazanma yoluna gittim. Batan bir konteyner firmasını alarak zor bir yol seçtim. Başarılı olduk. Bir yıl sonra yılın yatırımı oldu. Denizcilik sektöründe devletin bir master plan yapması lazım diye devam etti.

Türkiye’de denizci bir ruh mevcut!

Palmali Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, Türkiye'nin denizcilik sektöründe çok değerli kalifiye elemana sahip olduğunu belirterek, Türkiye'nin denizci ruhunun olduğunu söyledi. Denizcilik sektöründe yaşanan sıkıntılardan bahseden Gurbanoğlu, şu anda kuru yük taşımacılığında bir canlanma olduğunu söyledi.

ULUSLARARASI DENİZCİLİK ZİRVESİ

İlk kez düzenlenen Uluslararası Denizcilik Zirvesi Çırağan Palace Kepminski Otel’de başladı

Başbakan Binali Yıldırım’ın himayelerinde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Zirve’de denizcilik sektörünün öncü isimleri bir araya geldi

Uluslararası Denizcilik Örgütü (İMO) Genel Sekreteri Kitack Lim başta olmak üzere, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, IMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Türk Telekom CEO’su Paul Doany, Hürriyet Gazetesi Yazarı Fatih Çekirge gibi alanında uzman 30 ismin konuşmacı olarak yer alacağı Zirve, Çırağan Palace Kepminski Otel’de yapılıyor.

Dünya denizciliğinin geldiği nokta, denizcilikte küresel trendler ve dijital dönüşüm ile denizin öncelikli alanı çevre oturumlarının yer alacağı Zirve, dünya genelindeki kamu ve özel sektörü bir araya getirdi.

Kaynak: Habertürk, Ajanslar, UDHB Facebook Sayfası, Denizhaber TV, Deniz TV

Uluslararası Denizcilik Zirvesi

17 Mart 2018 Cumartesi
Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Yorum başlığı:
Yorum:  

Aday Öğrenciler Bize Sorun