Pîrî Reis Üniversitesi‘nden

Dünya Denizcilik Eğitimine Büyük Katkı

Dünya Denizcilik Eğitimine Büyük Katkı

IMO Model Kurs 2.07  Makine Dairesi Simülatörü* eğitim-öğretim dokümanının güncel versiyonu Pîrî Reis Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlandı.

Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO (International Maritime Organization) tarafından IMO Model dersleri ile ilgili yayınlar sürekli güncellenmektedir. IMO; 2010 yılında STCW** Konvansiyonu ve tüzüğündeki geniş çaplı değişikliklerle beraber, IMO model derslerinin yenilenmesi kararını aldı. Makine zabitlerinin eğitim ve öğretiminde kullanılan IMO Model Kurs 2.07  Makine Dairesi Simülatörü de bunlardan biriydi. IMO Model Kurs 2.07  Makine Dairesi Simülatörü dokümanının güncel hali Pîrî Reis Üniversitesi Denizcilik Fakültesi akademisyenleri tarafından Pîrî Reis Üniversitesi Öğretim Görevlisi Seigo Hashimoto koordinesinde hazırlandı. Böylelikle IMO tarihinde ilk kez Türkiye’den bir üniversite IMO’ya ve denizcilk eğitimi yapan tüm ülkelere rehber olacak resmi bir doküman hazırlama başarısını göstermiştir.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan; “Yakın zamanda Dünya Denizcilik Üniversiteleri Birliği'ne (IAMU) üyeliğimiz tescillendi. Bu gibi çalışmalarımız artarak devam edecek. Piri Reis Üniversitesi olarak Türkiye ve Dünya denizciliğine her alanda katkı vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler’e bağlı olarak kurulan Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün amaçları, denizcilik sektörüne etki eden her türlü teknik konuyla ilgili olarak, uluslararası ticaretle uğraşan ülkelerin mevzuat ve uygulamaları açısından hükumetler arasında işbirliği sağlamak ve denizde güvenlik, seyrüsefer etkinliği ile gemilerden kaynaklanan deniz kirliliğinin önlenmesi ve kontrolü ile ilgili konularda, en üst düzeyde uygulama etkinliğine sahip standartların genel kabulünü teşvik etmek ve kolaylaştırmaktır.

……………………………………………………………………………………………………

*Engine Room Simulator (Model course 2.07) (2017 Edition)

**STCW: Gemi Adamlarının Eğitim, Belgelendirme ve Vardiya Standartları hakkındaki Uluslararası Sözleşme 

27 Kasım 2017 Pazartesi
Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Yorum başlığı:
Yorum:  
Whatsapp Hattı
Aday Öğrenciler Bize Sorun