Pîrî Reis Üniversitesi de Dünya Denizcilik Üniversiteleri Birliğinde

 

Piri Reis Üniversitesi, Dünya Denizcilik Üniversiteleri Birliğine kabul edildi.
Türkiye’nin ilk ve tek denizcilik ihtisas üniversitesi olan Piri Reis Üniversitesi'nin, Dünya Denizcilik Üniversiteleri Birliği'ne (IAMU) üyeliği tescillendi. 

Pîrî Reis Üniversitesi, birliğe Türkiye’den üye olan tek vakıf üniversitesi oldu.

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, üyelik kararı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
Erdoğan, “Biz zaten yeterli donanıma sahip iyi bir denizcilik üniversiteyiz diyebiliriz; ancak bunu dünyaca kabul edilmiş kurumların dile getirmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu üyelik kabul süreci manevi yönden de çok kıymetli anlamlar barındırıyor. Üniversitemiz denizci ruhla doğmuştur ve bu ruhla ilerlemektedir. Türkiye için, Dünya için, denizciliğin her alanında uzman bir üniversite olma hedefimizi az zamanda gerçekleştireceğimizden kuşkumuz yok" dedi.

Dünya denizciliğinde söz sahibi üniversite ve fakültelerin yer aldığı Dünya Denizcilik Üniversiteleri Birliği, 1999 yılında kuruldu. Birliğin 5 kıtada ve 33 ülkede yaklaşık 60 üyesi bulunuyor.

Denizcilik eğitimi ve öğretimine uluslararası düzeyde katkı sunmak amacıyla kurulan IAMU’nun direktörlüğünü Takeshi Nakazawa üstleniyor.

Fotoğraf: Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan ile IAMU’nun Direktörü Takeshi Nakazawa

 

Piri Reis Üniversitesi: Modern Simülatörleri, Eğitim Gemisi Ve Havuzuyla Denizcilik Eğitiminde Marka

  • Piri Reis Üniversitesi: Modern Simülatörleri, Eğitim Gemisi Ve Havuzuyla Denizcilik Eğitiminde Marka Deniz Ticaret Odasının destekleriyle kurulan Pîrî Reis Üniversitesi(PRU) denizcilik, mühendislik ve iktisat alanlarında ihtisaslaşmış ve teknolojiye odaklı, özgüveni yüksek, katılımcı, bilgiye ulaşmasını bilen, sorgulayan bireyleri yetiştirmeyi hedeflemektedir.
  • PRU Deniz Kampüsü; Türkiye’de Uluslararası BREEAM Akreditasyonunu mükemmel ve çok iyi seviyelerde alan tek kampüstür. İstanbul Tuzla’daki kampüs gerçek bir yeşil kampüstür.
  • Üniversite-Sanayi işbirliği sayesinde öğrenciler teorik eğitimlerini daha kolay pratiğe dönüştürebilmekte ve daha kolay iş bulabilmektedir.
  • Öğrencilerinin yüzde 80’i kısmi veya tam burslu okumaktadır. Ücretli bölümlerde uygun protokolü yapmak şartıyla eğitim ücretinin %80’ine kadar uygun görülen oranı okul bittikten sonra vadeli olarak ödeme imkânı sunulmaktadır.
  • PRU’nun alanında duayen öğretim üyeleri ve diğer genç, dinamik öğretim kadrosu ve öğrencileri AB’nin ERASMUS değişim programlarından yararlanmakta ve dünya çapında diğer uluslararası projeler, eğitim ve öğretim programlarına katılmaktadırlar. Yabancı dil eğitiminde de çok iddialı olan PRU’da yabancı öğrenci sayısı gittikçe artmaktadır.
  • Çok amaçlı spor salonu, yüzme havuzu, jimnastik salonu, yürüyüş parkurları, bisiklet parkları, çeşitli oyun salonları ve 19 öğrenci kulübüyle öğrencilerine her türlü sosyal imkânı sunmaktadır.
  • Denizcilik ile ilgili eğitimler IMO tarafından belirlenen uluslararası esaslar ve programlar dâhilinde yapılmaktadır. 17 adet çok amaçlı simülatörü barından simülatör merkezi Avrupa’nın en modern simülatör merkezlerinden birisidir. İleri teknolojiyle donatılmış yarı olimpik eğitim havuzu Türkiye’de tektir. Bu havuzda her türlü olumsuz hava ve deniz koşulları yaratılarak Kaptan adaylarına uygun sertifikalarını almak üzere gerçek şartlara uygun eğitim verilmektedir.
  • Pîrî Reis Üniversitesi Gemisi’nde derslerin uygulamalı eğitimleri yapılmaktadır.
5 Mayıs 2017 Cuma
Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Yorum başlığı:
Yorum: