GEMİ İNŞAATI PROGRAMI

Bologna Program Bilgisi

NEDEN PRU DMYO “GEMİ İNŞAATI PROGRAMI”NI TERCİH ETMELİSİNİZ?

Piri Reis Üniversitesinin konuşlandığı Tuzla bölgesi gemi inşa ve onarım tesislerinin en yoğun olduğu bölgedir. Bu bölgede eğitim gören PRÜ Gemi İnşaatı Programı öğrencileri sektörün içinde en gerçekçi bir şekilde eğitim görme imkanına sahip olmaktadırlar. Farklı tipte gemilerin inşa edildiği ve büyük bakım ve onarımlarının yapıldığı tersanelerde, gemi ve yat bakım ve onarım tesislerinde ve atölyelerinde ancak nitelikli ve uygun şekilde eğitilmiş gemi inşa teknisyen ve teknikerleri görev yapabilmektedir. Bu programdan mezun olanlar; gemi inşaatı alanında 2 yıllık bir gemi inşa teknikeri ön lisans diplomasına sahip olmanın yanı sıra, gemilerin bakım ve tutumu konusunda yeterli eğitimi almış teknik eleman bilgi ve yeterliğine de sahip olacaklardır. Gemi İnşaatı Programı mezunları, gerekli başarıyı gösterdikleri takdirde dikey geçiş ile ilgili mühendislik lisans bölümlerinde eğitimlerine devam etme fırsatına sahip olacaklardır. 

Bu program mezunları; Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Gemi ve Yat Tasarımı lisans programlarına dikey geçiş yaparak lisans tamamlayabilirler. 

İŞ OLANAKLARI                                                                             

PRÜ Gemi İnşaatı Programı mezunları esas olarak gemi inşaatı teknikeri olarak öncelikle büyük tersanelerde iş bulma olanağına sahiptir. Mezunlar ayrıca, teknik resim, kaynak teknolojileri, atölye çalışmaları ve gemi onarımı alanlarında rahatlıkla iş bulabilirler.