OECD (EKONOMİK İŞBİRLİĞİ VE KALKINMA TEŞKİLATI'NIN) YILDA İKİ KEZ DÜZENLEDİĞİ TOPLANTI PARİS'TE DEVAM EDİYOR.

Küresel gemi inşa endüstrisine yönelik yeni düzenleme getirilmesinin tartışıldığı toplantı Paris’te OECD ( İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı) binasında gerçekleşiyor. 

Gemi İnşaa toplantısında Deniz Ticaret Odasını temsilen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile birlikte Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Oral ERDOĞAN katılım sağlamaktadır.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı İkinci Dünya Savaşı sonrasında, Batı Avrupa ekonomilerinin desteklenmesi ve onarımı amacıyla, Marshall Planı çerçevesinde ABD ve Kanada'nın o dönemde yaptıkları, yaklaşık 12 Milyar Dolar civarında olan mali yardımın dağıtımına yardımcı olmak ve Avrupa ülkeleri arasındaki ticari ödemeleri serbestleştirerek geliştirmek amacıyla 1947-1960 yılları arasında faaliyette bulunan Avrupa Ekonomi İşbirliği Teşkilatı'nın (OEEC) işlevini tamamlaması üzerine, onun yerine ve daha geniş bir görev tanımı çerçevesinde kurulmuştur.

14 Aralık 1960 yılında Paris'te imzalanan "Convention on the Organisation for Economic Co-operation and Development", OECD'nin kurucu Anlaşmasını teşkil etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti, 2 Ağustos 1961'de OECD Konvansiyonu'nu onaylayarak OECD'ye kurucu üye olarak katılmıştır.

13 Aralık 2019 Cuma
Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Yorum başlığı:
Yorum:  

Aday Öğrenciler Bize Sorun
360°
Sanal Tur