Mütevelli Heyeti Başkanı

             Mezuniyet Konuşması

        Sayın Bakanım, Sayın Tuzla Kaymakamı, Sayın Mütevelli Heyeti Başkanımız, Pîrî Reis Üniversitemizin Rektörü, değerli akademisyenleri ve idarecileri, saygıdeğer velilerimiz ve bugünün en önemli aktörleri siz sevgili öğrencilerimiz, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

        Değerli misafirler bildiğiniz gibi dünya deniz ticaretinin %83’ü deniz yoluyla yapılmaktadır. Denizcilik sektörü de hızla gelişmekte ve buna bağlı olarak çağımızın gereği dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler sektörümüz tarafından yakından takip edilmek durumundadır. Hızla değişen dünyada değişime ayak uydurmak muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için şarttır. Okulumuza adını veren usta denizci Pîrî Reis’i örnek alarak sizin de onun yolunda aynı şekilde yürüyeceğinize, denizcilik sektörümüzü çok daha ileriye taşıyacağınıza can-ı gönülden inanıyorum.

         Değerli misafirler dünyada denizcilik mesleğinin geleneksel denizci ülkelerden gelişmekte olan ülkelere doğru kaymaya, başladığı özellikle Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyada gemi insanı açığının yıllar içinde artarak devam edeceği ortadadır. Türkiye’de ise gemi adamı arzında önemli bir artış olduğu, dünyada var olan ve yapılan tahminlerde var olmaya devam edeceği öngörülen gemi insanı ihtiyacının ülkemiz insanınca karşılanması için tüm imkân ve kabiliyetlerimizi seferber etmek zorunda olduğumuza yürekten inanıyorum. Türkiye’nin insanlarının dünya firmalarında istihdam edilecek olması hem işsizliğe hem de önemli bir döviz getirisinin sağlanmasına katkı sağlamış olacaktır.

        Değerli gençler, ülkemizin umudu ve güvencesi sizlersiniz. Bu gerçeği büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Bütün umudum gençliktedir” diyerek ülkeyi ve bütün değerlerini gençlere emanet ederek göstermiştir. İnanıyorum ki siz de bu umutları ve güveni asla boşa çıkarmayacak, ülkemizin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasında üzerinize düşen görev ve sorumlulukları tam olarak yerine getireceksiniz.

         Değerli gençler, işte bu duygu ve düşüncelerle hepinizi tebrik ediyor, hayatınızın bu yeni döneminde başarının, sağlık ve mutluluğun her zaman yanınızda olmasını diliyor ve yolunuz açık olsun diyorum.

        

 

Tamer KIRAN

Mütevelli Heyeti Başkanı

 
Whatsapp Hattı
Aday Öğrenciler Bize Sorun