Mezuniyet Töreni Konuşması 2021

 

 

Sevgili gençler, Sayın rektörümüz ve öğretim üyelerimiz değerli veliler, kıymetli konuklar,

Piri Reis Üniversitesi Mütevelli heyeti adına Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyor. Bugün çok özel bir gün farklı bir mezuniyet heyecanı yaşıyoruz. Her yıl bir araya gelerek yaptığımız mezuniyet töreni ne yazık ki geçen yıl pandemi nedeniyle yapamamıştık. Bugün uzaktan erişimle de olsa hem geçen yılın hem de bu yılın resmi mezuniyet törenlerini gerçekleştiriyoruz. 2020 yılında covid-19 nedeniyle olağanüstü bir dönemden geçtik, hepimizin hayatında önemli değişimler ve dönüşümler yaşandı. Bu dönemde sağlığın ön plana çıkmasıyla dayanışmamız ve birbirimize karşı olan sorumluluklarımız daha da önem kazandı. Bu zor koşullarda hepimiz elimizden gelenin en iyisini yaparak sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalıştık. Yine bu dönemde dersler sınavlar ve diğer akademik faaliyetler de herhangi bir sorun yaşanmadan Online olarak eğitim ve öğretimimizi başarı ile gerçekleştirdik. Sevgili öğrencilerimiz pandemi süreci başladığı günden itibaren sorumluluklarınızın bilincinde hareket ettiniz. Akademik programlara katılım ve aktif ders işlenmesi konusunda özverili davrandınız. Artık hayatınızda yeni bir sayfa açılıyor. Piri Reis Üniversitesi mezunu olarak başta Denizcilik sektörümüzün farklı alanlarında farklı birimlerinde olmak üzere meslek hayatına atılıyorsunuz. 2020'nin zorluklarından edindiğiniz ve sizi hayata karşı daha da güçlendiren tecrübeler ilerleyen yıllarda size avantaj olarak dönecektir. Yürüyeceğiniz yol her zaman düz olmayacak inişler çıkışlar olacaktır ama ne zaman zor seçimler ile karşı karşıya kalırsanız unutmayın ki sorularınızın cevaplarını Üniversitenizin size verdiği evrensel değerler de bulacaksınız. Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden birinde en üstte imkânlarla 4. yıl boyunca eğitim aldınız. Hayatınızın bundan sonrasını bu temeller üzerinde sahip olduğunuz donanımla, bilgi ile ve kendi seçimlerinizle inşa edeceksiniz Piri Reis Üniversitesi'nde aldığınız eğitimin ve çok sağlam temel verdiğine sizlerin bu temeller üzerinde yükseleceğinize ve profesyonel iş hayatınızda da çok başarılı işler yapacağınıza inancım tamdır.

Kıymetli velilerimiz; en değerli varlıklarınız olan evlatlarınızı bize emanet ettiniz. Öğrencilerimizin her daim yanında oldunuz desteğinizi esirgemediniz. Onları biz de çocuklarımız olarak kabul ettik. Şimdi gurur duyacağınız şekilde Üniversitemizden mezun ediyoruz. Bize gösterdiğiniz bu büyük itimat için size teşekkürlerimi sunuyorum. Bir teşekkürüm de Üniversitemiz rektör ve akademisyenlerine; çağdaş ve Modern eğitim öğretim yöntemlerini takip eden, çok sayıda nitelikli yayınlar yapan, çok sayıda projelere imza atan ve en önemlisi de öğrencilerimize en iyi öğretimi sunan akademik kadromuza şükranlarımı sunuyorum. Sevgili öğrencilerimiz siz de size daha iyi bir gelecek sağlamak için büyük fedakârlıklarda bulunan ailenizin değerini hiçbir zaman unutmayın. Çalışmanızla,  gayretinizle, başarılarınızla onları gururlandırın.

Değerli gençler bildiğiniz gibi dünyada taşımacılığın % 90'ı deniz yoluyla yapılmaktadır. Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ile birçok sektörün durma noktasına geldiği bir dönemde Denizcilik alanındaki tüm faaliyetler devam etmiştir. Ekonomilerin ayakta kalmasın da Denizcilik çok önemli katkılar sağlamıştır. Taşımacılığın tüm modları, uluslararası ticaret, hukuk ve bilişim alanında çalışmalar faaliyetler hızla artmıştır. Üniversitemiz bölümlerinde okumuş olan sizler çok şanslı olarak mezun olmaktasınız. Okulumuza adını veren Usta denizci Piri Reisi örnek alarak sizin de onun yolunda aynı şekilde yürüyeceğinize denizcilik sektörümüzü ve insanları çok daha ileriye taşıyacağınıza canı gönülden inanıyorum. Deniz Ticaret Odası ve Denizcilik camiası olarak Piri Reis Üniversitemizi sürdürülebilir ve güçlü bir eğitim modeline kavuşturduk. Piri Reis Üniversitesi Türkiye'de ve Dünyada çok önemli bir değerimizdir ve bu değeri korumak için her zaman elimizden gelenin en iyisini yapmak vazifemiz olacaktır.

Sevgili gençler ülkemizin umudu ve güvencesi sizlersiniz. Bu gerçeği büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Bütün umudum gençliktedir.” ifadesiyle ülkeyi ve bütün değerlerini gençlere emanet ederek göstermiştir. İnanıyorum ki siz de bu umutları ve güveni asla boşa çıkarmayacak, ülkemizin çağdaş, uygarlık düzeyine ulaşmasında üzerinize düşen görev ve sorumlulukları tam olarak yerine getireceksiniz. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi tebrik ediyor, hayatınızın bu yeni döneminde başarı sağlık ve mutluluğun her zaman yanınızda olmasını diliyorum, yolunuz aydın bahtınız açık Allah yardımcınız olsun.

 

Tamer Kıran

Mütevelli Heyeti Başkanı


Aday Öğrenciler Bize Sorun
360°
Sanal Tur