Konferans : Prof. Dr. İdris Bostan Piri Reis Üniversitesi’nde

Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünce planlanan tarih konferansları serisinde Prof. Dr. İdris Bostan tarfından ilk konferans verildi. İstanbul Üniversitesi Tarih bölümü öğretim üyelerinden ve ülkemizin Denizcilik Tarihi üzerine en önde gelen isimlerinden Sayın İdris Bostan’ın konferansı ilgiyle izlendi.

Konferansa; Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Oral Erdoğan, Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Metin Ataç ve çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Konferansın sonunda Prof. Dr. İdris Bostan’a bir plaket takdim edildi.

Prof. Dr. Bostan’ın konuşmasında; “Düşünceler ve algıların aksine “Osmanlı İmparatorluğu Denizci Bir İmparatorluk’tu”. Bu konuda 38 yıllık araştırmalarıma rağmen bu düşüncemi yıllar sonra söyleyebildim. Fatih Sultan Mehmet hükümdar, komutan ve devlet adamı olmasının yanında çok iyi yetişmiş bir akademisyendi. Deniz konularını ön planda tuttu.

Büyük Türk Denizcisi adını alan bu üniversite Piri Reis’in adına ve denizcilk tarihi üzerine yapılan araştırmalara öncülük etmesi güzel bir başlangıçtır. Osmanlı arşivlerinde denizciliğe ait sayısız belge bulunmaktadır. Benim 38 yıllık araştırmalarım suya düşen bir taş gibi haleler oluşturmuştur. Bu konuda araştırmaları yapacak enstitülerin olması gereklidir.” diye konuştu.

5 Mayıs 2016 Perşembe
Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Yorum başlığı:
Yorum: