II. Uluslararası Avrasya Denizcilik Tarihi Kongresi 23-25 Temmuz 2014

Piri Reis Üniversitesi bünyesinde 2012 yılında kurulmuş olan ve başkanlığını Mütevelli Heyet Üyemiz E. Amiral Metin Ataç’ın yaptığı IAMS ( International Association of Maritime Studies) tarafından organize edilen II. Uluslararası Avrasya Denizcilik Tarihi Kongresi 23-25 Temmuz 2014 tarihleri arasında Rusya’nın St. Petersburg şehrinde icra edilmektedir.

Kongrenin açılışı Tarihi Akademik Capella Sarayı’nda aralarında DTO Yönetim Kurulu üyelerinin bulunduğu yaklaşık 300 davetlinin katılımıyla yapılmıştır. St. Petersburg Meclis Başkanı, Amiral Makarov Üniversitesi, Rektörü, Rus Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı, IAMS Başkanı, E. Amiral Metin Ataç, St. Petersburg Tarih Araştırma ve Kültür Merkezi Başkanı, Prof.Dr. İlber Ortaylı, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Oral Erdoğan ve DTO Başkanı Metin Kalkavan tarafından açış konuşmaları yapılmıştır.

Açış konuşmalarını müteakip Çeşme ve Pushkin şehirleri arasında kardeş şehir Niyet Mektubu imzalanmış, IAMS Başkanı E.Amiral Metin Ataç ve Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Oral Erdoğan tarafından kongreye ev sahipliği yapan Petersburg Tarih Araştırma ve Kültür Başkanı Aflatun Aliev’e Piri Reis Üniversitesi Fahri Mütevelli Heyeti ünvanı verilerek cübbesi giydirilmiştir.

Öğleden sonra akademik program başlamış, ilk konuşmayı yapan Prof. İlber Ortaylı tarafından Rus Denizcilik Tarihi, Malta Arşivi Başkanı Dr. Joan Abela tarafından 17.YY.a ait bilinmeyen bir Kırım ve Odesa haritası, Rus Prof. Pavel Krotov tarafından da Gangut savaşı konulu sunumlar yapılmıştır. Üç gün sürecek olan kongrede Rus Denizcilik Tarihi ile ilgili 116 bildiri sunulacaktır.

23 Temmuz 2014 Çarşamba
Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Yorum başlığı:
Yorum: