Rektörden

Sevgili Öğrenciler,

           Üniversiteler; bilimin, ilerlemenin ve teknolojinin merkezidir. Piri Reis Üniversitesi; güçlü, seçkin akademik kadrosuyla ve öğrencisiyle, küresel farkındalık ilkeleriyle bilginin sınırlarını zorluyor, değişimi algılamakla kalmıyor değişime katkıda bulunarak bir dünya markası olarak yolunda hızla ilerliyor.

Piri Reis Üniversitesi’nde, denizciliğin her alanında ihtisaslaşma ve bilimsel çalışmalar geliştirmenin yanında; teknolojiye hakim, özgüveni yüksek, katılımcı, bilgiye ulaşmasını bilen, sorgulayan bireyleri yetiştirmeyi hedefliyoruz. 

Çok kıymetli denizci büyüklerimizin 28 sene önce Deniz Ticaret Odası öncülüğünde kurduğu Türk Deniz Eğitim Vakfı, yine Oda’nın halen de devam eden ama kuruluştaki muazzam desteği ile Piri Reis Üniversitesi’ni sizlere kazandırmıştır.

Öğrencilerimiz dünyanın sayılı üniversiteleriyle yaptığımız ERASMUS 

ortaklığı sayesinde dünyayla bütünleşik, uluslararası eğitim imkânlarına sahip oluyor. Üniversitemiz 10 yıldır yabancı ülkelerden öğrenci alıyor ve yurtdışına öğrenci gönderiyor.

Üniversitemiz Türkiye Memnuniyet Araştırması TÜMA 2021 sonuçlarında tüm Üniversiteler arasında Kurum Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet ile 5. Sıradayız.

Denizcilikte, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da lider kurumlarından biri olmak temel hedefimizdir. Piri Reis Üniversitesi kurulduğu günden bu yana eğitimde yeniliklerin ve farklılıkların merkezi olmuştur. Eğitimi daha kaliteli hale getirmek için çok ileri düzeyde simülatör merkezi kuruldu. 17 adet çok amaçlı ve eş zamanlı çalışan simülatör sınıfları var. Çok ileri teknolojiyle donatılmış eğitim havuzumuz Türkiye’de tektir.        

Bugün dünyanın birçok noktasında görevde bulunan mezunlarımız, stajda olan öğrencilerimiz var. Eski Ankara feribotunu yenileyip öğrencilerimizin hizmetine soktuk. Her yıl yaklaşık 200 öğrencimiz 3 ay sayılacak stajını 2 aylık sürede Piri Reis Üniversitesi Gemisi’nde yapıyor. Gemi; Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de birçok limanı ziyaret ediyor. Bu yıl Kazakistan’dan gelen öğrenciler ile staj eğitimi gerçekleşmiştir.

2019 yılında Piri Reis Üniversitemiz, sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda Dünya’nın da tercih edilen denizcilik üniversitesi olduğunu kanıtlamıştır. Katar Deniz Kuvvetleri, Deniz Harp Akademisini kurma ve eğitimini 6 yıl boyunca verme işini yoğun inceleme ve değerleme neticesinde ne AB ne de Amerikan üniversitelerine değil, Piri Reis’e vermeyi uygun görmüştür.

Sadece doğrudan bilimsel ve teknolojik projeler değil, aynı zamanda da bizzat sektöre yönelik iş geliştirme ve ilgili eğitimleri de verilmektedir. Örneğin; KUMCULAR liman fizibilite ve proje çalışması ile IGA limanı pilotluk eğitimi yanı sıra sektöre yönelik iş geliştirme ile ilgili BRM / ERM eğitimleri de verilmektedir.

   Mühendislik Fakültesinde uyguladığımız öğrenci odaklı ve proje temelli eğitimlerle yetkin ve nitelikli mühendisler yetiştiriyoruz. Daha şimdiden mezun öğrencilerimiz önemli şirketlerde işe başlamış bulunmaktadır. En son teknolojiyle donatılmış ve endüstride güncel olarak kullanılan mühendislik yazılımlarının kullanıldığı bilgisayar destekli tasarım laboratuvarları sayesinde öğrencilerimiz çağın gerektirdiği eğitimleri almaktadır. Etkin bir şekilde uyguladığımız Üniversite-Sanayi işbirliği sayesinde öğrencilerimiz teorik eğitimlerini daha kolay pratiğe dönüştürebilmekte ve daha kolay iş bulabilmektedir.

Dünya’nın en saygın Üniversite Derecelendirme Organizasyonu Shangai Ranking Consultancy’nin sıralamasında; Fizik dalında ilk 400’de Dünya Üniversiteleri arasına girdik.

Ayrıca Elektrik ve Elektronik Bölüm Başkanımız Doç.Dr. Kadri Özdemir Google Scholar verileriyle h-index’i en yüksek 6000 akademisyen listesinde 4. Atıf listesinde 13. Sırada yer almaktadır.

Üniversitemizde birçok değerli TÜBİTAK Projeleri yürütülmekte ve TÜBİTAK proje ödüllerimiz bulunmaktadır.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin millî teknolojilerini geliştirmeyi hedefleyen TEKNOFEST 2020'de Havacılıktan otomotive, tarım teknolojilerinden simülasyon sistemlerine, su altı araçlarından eğitim teknolojilerine kadar uzanan geniş bir spektrumda 23 farklı kategoride yer alan Teknoloji Yarışmalarında 3 takımımızla başarılar kazandık.

Mühendislik Fakültesi Öğrencilerimiz  TEKNOFEST 2020 Uluslararası İnsansız Hava Araçları (IHA) “ First Class” ve “ Kızıl Şahin” isimli projeleri  ve İnsansız sualtı sistemleri Teknoloji Yarışmalarında “ Andromeda” isimli projeleri ile 30 takım arasından finale kalarak büyük başarı göstermişler ve Üniversitemizi temsil etmişlerdir.

2019 yılında Teknopark İstanbul tarafından yayımlanan katalogda bulunan tek Üniversite Piri Reis Üniversitesidir.

Üniversitemizde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi çok güçlü ve tanınmış bir akademik kadroya sahiptir. Ekonomi ve finans alanının çok önemli duayenlerini bu fakültemize kazandırdık diyebiliriz. Marka haline gelmiş kurumlarla karşılıklı eğitim anlaşmaları yaparak, öğrencilerimizi iş dünyasıyla kaynaştırmayı hedefliyoruz. Finans ve ticaret ağırlıklı bölümlerin yanı sıra dünyadaki hızlı değişim ve dönüşümün en önemli öncüsünün, bilgi ve iletişim sektörü olduğu günümüzde, “Yönetim Bilişim Sistemleri” bölümü ile eğitim vermekteyiz. Bu programla teknolojik gelişmeleri iş dünyasında etkin bir şekilde rahatlıkla kullanabilen ve stratejik düşünme ve uygulama becerilerini geliştiren bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Ekonomi ve Finans Bölümümüz, finans dünyası çalışanlarına yönelik en saygın ve prestijli sertifikasyonlarından olan CFA (Chartered Financial Analyst) lisansını veren CFA Enstitüsü tarafından yeterlilik kabulü aldı. Bu önemli ayrıcalığı kazanan Türkiye’de 13 Üniversite bulunmaktadır. Piri Reis Üniversitesinin ders müfredatının gücü, finans gibi alanlarda dünya standartlarında yetkinlik kazandırmakla birlikte öğrencilerinin CFA burs imkanlarından faydalanabilecek yeterlilikte olduğunu kanıtlamaktadır.

Hukuk Fakültemiz dünyada deniz hukuk alanında marka olmaya adaydır. Bir üniversitenin deniz hukuku alanında uzmanlaşması için sadece hukuk dalında akademisyenlerinin yeterli olmayacağı kanaatiyle; denizciliğin çeşitli disiplinleri bir çatı altında toplayan Hukuk Fakültemizin diğer denizcilik dallarının desteği ile çok daha etkili bir şekilde deniz hukuku alanında uzmanlaşmasını sağlamaktayız. Özellikle ulusal ve uluslararası denizcilik otoritelerinin önem kazandığı denizcilik disiplininde, hukuk hocalarımız dışında da, kökenleri hukuk fakültesi olmayan çok sayıda akademisyenimiz de bulunmaktadır.

Denizcilik Meslek Yüksek Okulumuzda çok değerli programlarımız bulunuyor. Her birini isteyerek ve inanarak okuyan öğrencilerimizi hayallerine bir adım daha yaklaşmalarını hedefliyoruz. Tüm programlarda mesleklerin grektirdiği altyapı bilgileri yeterli düzeyde verilirken, uygulamaya adapte olmaları açısından sektörler ile de etkin işbirliği programlarını da uyguluyoruz.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, günümüzde bir çok kuruluşun uygulamaya koyduğu, kurumsallaşma sürecinde büyük önem arz eden, ürün ve hizmet kalitesini ölçen ve sürdürülebilir iyileşmeyi destekleyen bir standart olması sebebiyle büyük önem kazanmıştır. Üniversitemiz; tüm akademik ve idari birimleri ile kalite çevrimlerini üstün başarı ile tamamlayarak, 16 Aralık 2020 tarihli nihai denetimlerinde hiçbir uygunsuzluk tespit edilmeksizin “TSE EN ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi” belgesi almaya hak kazanmıştır.

 

Sevgili Gençler,

Liseden gelen arkadaşlarımız hangi dalda eğitim göreceklerini kararlaştırıp, “ben bu eğitimi alırken aslında okurken nasıl yaşayacağım?” sorusunu unutmasınlar. Üniversitemiz Türkiye’nin ve İstanbul’un tek uluslararası BREEAM akreditasyon sahibi çevre dostu yeşil kampüs alanı ile sizlere sağlıklı, güvenli, ve nitelikli öğrencilik hayatı sunuyor. BREEAM, dünyada ilk kez İngiltere tarafından 1990 yılında yürürlüğe girmiş ve sonrasında dünyanın gelişmiş ülkeleri tarafından benimsenmiş, çevre dostu binalar için hazırlanmış bir sertifikasyon sürecidir. Üniversite’nin kampüsü için bu kadar da yatırıma gerek var mıydı diyenlere en iyi cevabı sizler veriyorsunuz. Evet, çünkü sizler yüksek standarları olan bir kampüste okumayı hak ediyorsunuz.

Üniversiteler sadece iyi eğitim veren yerler değil aynı zamanda sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerimizi de hayata geçirdiğimiz, iyi yaşama imkânı sunma konusunda da rehber kurumlardır.

Sevgili gençler, Mütevelli Heyetimizin liderliğinde hayatınızın en güzel zamanlarını güzel yaşamanızı yürekten istiyoruz ve bu bilinçle gençlerimiz için her türlü olanağı yaratmaya çalışıyoruz. Çok amaçlı spor salonu, yüzme havuzu, jimnastik salonu, yürüyüş parkurları, bisiklet parkları, çeşitli oyun salonları ve 27 öğrenci kulübüyle öğrencilerimize her türlü sosyal imkanı sunuyoruz. Öğrencilerimizin, ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde kazandıkları profesyonel spor başarılarıyla gururlanıyoruz.

Önlisans ve Lisans bölüm/programlarımızda güz dönemi eğitimlerimiz, uygulamalı derslerde yüz yüze gerçekleşecek olup teorik dersler ise hibrit olarak verilecektir. Üniversitemizde Hazırlık Okulu eğitimlerimiz haftada en az iki gün yüz yüze üç gün ise hibrit olacak şekilde planlanmıştır.

Sizlerden beklentimiz, dersleri ve öğretilmek istenen her bir hususu kendiniz için öğrenmeye çalışmanız ve çaba göstermenizdir. Size verilen ders notlarını ve referans kaynaklarını lütfen titizlikte takip edin, çalışın. Her bir Hocamızı bizzat birebir tanıyorum ve her birine inanıyor ve güveniyorum, onlar sizin hem ders hocanız, hem de hayat koçunuzdur.

Arkadaşlar, “Başarmak, Çalışmaktır”. Sizlere güveniyorum.  Sadece bilginin nasıl elde edildiği değil neden elde edildiği de sorgulayarak öğrenmek zorundayız.

 

En içten sevgilerimle,

 

Prof. Dr. Oral ERDOĞAN

Vekil Rektör


Aday Öğrenciler Bize Sorun
360°
Sanal Tur