ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ

Erasmus öğrenim ve staj faaliyetlerine katılım ve son başvuru tarihleri için lütfen Duyurular bölümünü takip ediniz.

Erasmus öğrenim hareketliliğine katılarak ders yükümlülüklerinin bir kısmını yurt dışındaki bir yükseköğrenim kurumunda tamamlamak isteyen veya aynı faaliyet çerçevesinde staj yapmak isteyen öğrencilerimiz Üniversitemiz’in Erasmus ofisine başvurabilirler.

Öğrenim hareketliliği programına başvurabilmek için Piri Reis Üniversitesi’nin tam zamanlı öğrencisi olma ve 2.2 üzerinde not ortalamasına sahip olma şartı aranmaktadır. Başvuran öğrencilerin daha önce Erasmus öğrenim hareketliliği faaliyetinden faydalanmamış olmaları gerekmektedir. Birinci sınıf öğrencileri öğrenim hareketliliğine henüz başvuramaz.

Gidilecek ülkede/kurumda İngilizce dışında yapılan eğitimi takip edebilecek dil bilgisi yeterliliğine aşağıda belirtilen durumlardan birini sağlamak gerekmektedir:

• Söz konusu dilde eğitim veren bir liseden mezun olmak.
• Konsolosluklara bağlı olarak söz konusu dilin eğitimini veren Kültür Merkezleri’nden orta düzeyde yeterlilik belgesi almış olmak.


Erasmus Koordinatörlüğü’nden alınacak başvuru formlarının doldurularak istenen belgelerle birlikte geri verilmesi başvuru için yeterli olacaktır. Başvuruda teslim edilmesi gereken belgeler aşağıda sıralanmıştır:

• Başvuru formu
• Finansal Taahhüt Belgesi
• İngilizce dil belgesi
• İngilizce transkript

Başvurular değerlendirilirken ders ortalaması (%50) ve dil seviyesi (%50) kriterlerine göre bir sıralama yapılacaktır.

Seçilen Erasmus öğrencilerine yurtdışında geçirdikleri öğrenim süreleri için gidecekleri ülkeye göre bir miktar aylık destek sağlanmaktadır. Ancak yol giderleri, sağlık sigortası, vize ücreti gibi masraflar öğrenciye aittir. Diğer yandan maddi destekten feragat eden öğrenciler de Erasmus faaliyetlerine katılabilirler.

STAJ HAREKETLİLİĞİ

Staj, mesleki eğitim alma ve çalışma deneyimi kazanma sürecidir.
Staj faaliyeti, öğrencinin öğrencisi olduğu mesleki eğitim alanında uygulamalı iş deneyimi elde edebilmesi için iyi bir fırsattır.
Staj hareketliliği için önce staj yapılacak işletme öğrenci tarafından seçilmeli, daha sonra eğer işletme kabul ederse Erasmus  Koordinatörlüğü’ne başvuru evrakları teslim edilmelidir.
Tüm taraflarca imzalanan anlaşma sonrasında  öğrenci staja çıkabilir.
Staj faaliyeti bittikten sonra ;
1-Katılım sertifikası
2-Staj faaliyetindeki başarı değerlendirmesini gösteren Staj Anlaşmasının “Evaluation of the Trainee” bölümü
3-Öğrenci nihai raporu
4-Uçak bileti fotokopisi

NOT: Çevrim  içi dil sınavına girilmesi zorunludur.

Finansal Taahhüt Belgesi (Financial Commitment Document) Staj Hareketliliği Başvuru Formu (Work Placement Application Form) Öğrenim Hareketliliği Başvuru Formu (Exchange Study Application Form)

 


Aday Öğrenciler Bize Sorun
360°
Sanal Tur