Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nda (DMYO);programlarında eğitim verilmektedir.

ÖSYM sınavlarında Denizcilik Meslek Yüksekokuluna girmeye hak kazanan öğrenciler (Gemi İnşaatı, Deniz Brokerliği, Lojistik, Bilgisayar Programcılığı ve Gemi Aşçılığı hariç), ayrıca ; mülakat ve beden yeterliliği ile denizci olabileceğini gösteren sağlık raporu şartlarını sağlamak zorundadırlar. Sağlayamayanlar, ÖSYM tarafından bir alt tercihe yerleştirilirler.

"Gemi Aşçılığı programının eğitim dili yüzde %100 İngilizce ve diğer programlarda eğitim dili % 30 İngilizcedir ve bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir."  

Eğitimi başarıyla tamamlayan öğrenciler 4. yarıyıl sonunda ön lisans (Associated Degree) diplomalarını almaktadırlar. Denizcilik Meslek Yüksekokulu öğrencileri hazırlık sınıfı hariç gemi adamı yetiştiren programlarda öğrenimleri süresince üniforma giymektedirler.

Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu ön lisans akademik eğitim yeterliliğine ilaveten; Deniz Ulaştırma İşletme Programından “Vardiya Zabiti”, Gemi Makineleri İşletme programından “Makine Zabiti”, Deniz ve Liman İşletmeciliği Programından “Sınırlı Vardiya Zabiti”, Yat İşletme ve Yönetimi programından “Yat Kaptanı (500-2999 GT)” ve Mekatronik programından “Elektro Teknik Zabiti“ , Gemi İnşa Programından “Gemi İnşaat Teknikeri”, Deniz Brokerliği Programından “Gemi ve Yük Brokeri”, Lojistik Programından “Lojistik Uzmanı”, Bilgisayar Programcılığı Programından “Bilgisayar Programcısı”, Gemi Aşçılığı Programından “Gemi Aşçısı” mezun etmektedir.

Öğrencilerimize denizcilik sektöründe yurtiçi ve yurtdışında iş imkanı sağlayabilecek düzeyde uluslararası geçerliliği olan eğitim ve sertifikalar verilmektedir. Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olan öğrencilerimiz; ÖSYM DGS kılavuzlarında belirtilen esaslar dahilinde üniversitemiz bünyesindeki fakültelerdeki dört yıllık lisans programlarına (Örneğin; Deniz Ulaştırma İşletme ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği) ve diğer üniversitelerdeki uygun lisans programlarına dikey geçiş yapabileceklerdir. Programlarımız dikey geçiş ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmiştir.

Denizcilik Fakültesi ve Denizcilik Meslek Yüksekokulu, Eğitim ve Öğretim Programları; IMO gereklerini karşılamakta,YÖK ve Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından izlenmekte ve denetlenmektedir.