"PRU Öğrencilerine

Çin Halk Cumhuriyeti'nden Burs"

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu tarafından, Türkiye’deki üniversitelerde Çince’yi öğrenmeye teşvik etmek ve Çin Halk Cumhuriyeti 'ini tanıtmak amacıyla her yıl “Çin Başkonsolosluk Bursu”  veriyor.

Üniversitemiz öğrencilerinden Yağız Bedirhan Avanoğlu ve Melisa Kahraman, Üniversitemizde okutulan Çince seçmeli dersinde hazırladıkları Çin kültürüyle ilgili yazıları nedeniyle "Çin Başkonsolosluk Bursu" almaya hak kazandılar. 1000 Amerikan Doları olan burs bedeli, 1 Haziran 2018 tarihinde öğrencilere Beşiktas Shangri La Bosphorus İstanbul Otel’de yapılan törenle Konsolosluk yetkilileri tarafından teslim edildi.

Burs kazanan 55 Türk ve 4 Çinli öğrenciye bursları törenle takdim edildi. Etkinliğe, öğrenci, öğretmen ve basın mensupları olmak üzere yaklaşık 150 kişi katıldı.

"Ülkeler Arası İlişkilerin Geleceği, Dünya Gençlerine Aittir"

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei konuşmasında; Çin'in büyük ve kalabalık bir ülke oluşunun yanısıra, 56 etnik gruptan oluşan büyük bir millet ailesi olduğunu dile getirdi. Cui, Türkiye ile Çin'in arasında uçakla sekiz ilâ dokuz bin kilometre mesafedeki iki ülke olmasına rağmen, Eski İpek Yolu'na kadar uzanan ilişkilerin günden güne yakınlaştığını ifade etti. Geçen 20 yılda ilişkilerin güçlendiğini belirten Cui Wei şunları söyledi; "20 yıl önce karşılıklı yatırım neredeyse hiç yoktu ama şimdi tek bir yatırım projesi, bir milyar 700 milyon dolar. Günümüzde Türk Halkı, Çin'i  çok daha yakından tanıyor ve bu da öğrenci, öğretmen ve bürokratların uzun süreli çalışmasının sonucudur. Türkiye'nin geleceği size aittir, Dünya'nın geleceği dünya gençlerine aittir, ülkeler arası ilişkilerin geleceği siz dünya gençlerine aittir. Biz, Çin'e ilgi gösteren ve yeteneği olanlara burs vererek, desteklemek istiyoruz".

Öğrencilerimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

1 Haziran 2018 Cuma
Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Yorum başlığı:
Yorum: