"İklim Değişikliği Kurultayı" Piri Reis Üniversitesi’nde yapıldı.

 

Piri Reis Üniversitesi’nde yapılan "İklim Değişikliği Kurultayı"nda “İklim Değişikliğinin Denizlere Etkileri, Denizcilik ve Gemiler” Kaynak: “İklim Değişikliği”nin denizlere etkileri tartışıldı.

İklim değişikliğinin denizlere etkileri, denizcilik ve gemiler konulu "İklim Değişikliği Kurultayı" Piri Reis Üniversitesinde yapıldı. Piri Reis Üniversitesi ve Deniz Kültürü Derneği tarafından Piri Reis Üniversitesi Tuzla Deniz Kampüsü'nde gerçekleştirilen kurultaya, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan ve Deniz Kültürü Derneği Başkanı Hakkı Şen'in yanı sıra Ulaştırma ve DenizcilikBakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka ile Deniz Ticaret Odası Başkanı ve Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan, öğrenciler, öğretim üyeleri denizcilik sektöründen çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

 

Kurultayın açılışında bir konuşma yapan Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral ERDOĞAN; "Üniversitemiz, devletin sektörün taleplerine cevap verecek şekilde denizlerin çevrenin korunması için gerekli olan sahiplenmeyi üstlenecektir. Önceden çevre konularına yeterince önem verilmedi. Bundan sonra bu konulara daha fazla yer verilmesinin gerektiğini düşünüyorum.” diye  açıklamada bulundu. Sözlerine "Bir ay önce IMO’nun Dünya Denizcilik Günü Yan Etkinlikleri’nde de çevrenin korunması ve emniyetin sağlanması ana gündem konusuydu.Türkiye’de bu konuların ikinci plana düştüğünü görüyorum. Önümüzdeki dönemde insanlık için, çevreyi kaybetmemek için daha duyarlı olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu organizasyonun buna vesile olmasını diliyorum.” diyerek devam eden Prof. Dr. ERDOĞAN, kurultayın yapılmasında emeği geçenlere ve konuklara teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

İklim değişikliklerinin yaşama, denizciliğe ve gemiciliğe etkilerinin yapılan sunumlarla ortaya konduğu kurultayda, NTV'den Gökhan Abur, Hürriyet gazetesinden Fatih Çekirge, Sabah gazetesinden Erhan Öztürk, Milliyet gazetesinden Gökhan Karakaş ve Fox TV'den Hasan Aydın "İklim Farkındalığı ve Temiz Enerji Açısından Medya'nın Toplum Üzerindeki Etkileri" konulu oturumda birer konuşma yaptı.

Gün boyu farklı oturumlarla iklim değişikliğinin tartışıldığı kurultayda yapılan değerlendirmelerin ardından katılımcılara teşekkür plaketi sunuldu.

 

 

 

12 Ocak 2016 Salı
Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Yorum başlığı:
Yorum:  

Aday Öğrenciler Bize Sorun
360°
Sanal Tur